StoryEditor

Ako legálne predávať počas voľna

Spôsob nahradenia zamestnancov v predajniach, aby sa nemuseli zatvoriť. Nie všetky možnosti by boli v poriadku.

Zákaz predaja uplatňujú v niektorých európskych štátoch prísnejšie ako na Slovensku. Kým u nás majú byť obchody zatvorené len počas niektorých sviatkov, v cudzine sú „voľné“ aj nedele. Podľa analytika trhu Ľubomíra Drahovského skôr či neskôr to bude tak aj u nás.

Rozšírenie zákazu predaja prikazuje Zákonník práce, teda pravidlá sú v pracovnoprávnej rovine. Zamestnávateľ tak nemôže nútiť pracovať zamestnancov, kým živnostníci si svoje predajne môžu otvoriť, aj keď iným to zákon nedovoľuje.

Náhrada zamestnanca
„To, že zamestnávateľ nemôže svojim zamestnancom nariadiť prácu, ešte neznamená, že si od iného podnikateľa – fyzickej osoby nemôže zaistiť službu, ktorá by prácu zamestnancov dočasne nahradila,“ pripomína konateľka Účtovnej jednotky Veronika Solíková. Príkladom môžu byť supermarkety so samoobslužnými pokladnicami, ktoré zákazníkom umožňujú zaplatiť tovar bez obsluhy predavača priamo v pokladnici. Osoba, ktorá by bola poverená dohľadom nad správnou funkčnosťou týchto pokladníc a nenaplnila znaky závislej práce, môže byť živnostníkom, takže túto službu poskytne aj iným podnikateľom. Tento príklad je len jednou z možností využitia obchodného vzťahu medzi podnikateľmi, na ktorom sa nezúčastňujú žiadni zamestnanci.

K ďalším možnostiam, ako využiť služby živnostníka, sa podľa Solíkovej môže zaradiť napríklad komisionálny predaj alebo zastúpenie na základe mandátnej zmluvy. Aby sa však takýto obchodný vzťah neposudzoval ako nelegálne zamestnávanie, odporúča sa konzultovať ho s odborníkom. Ten obe strany upozorní na možné riziká a detaily, ktorým treba venovať dostatočnú pozornosť.

Riziko agentúrnej práce
Podnikatelia tiež zvažujú, že zákazu predaja cez sviatky by sa vyhli s pomocou agentúrneho zamestnávania. Tak by zabezpečili maloobchodný ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-30 23:00:00 - Feat.: - Title: Malajzia, Afrika či India: Exotické Vianoce nemusia stáť majetok a v zážitkoch sa im máločo vyrovná 02 - Modified: 2022-11-24 06:29:23 - Feat.: - Title: Viacerí už na Slovensku pohoreli. Trh lacnej módy chcú teraz u nás dobyť Poliaci, idú aj do Bratislavy 03 - Modified: 2022-11-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Mini triky, ktoré nosia maxi predaje 04 - Modified: 2022-10-28 10:45:29 - Feat.: - Title: Musk kúpil predražený Twitter. Prvý krok pre svoju sieť absolútnej slobody prejavu? Vyhodil vedenie 05 - Modified: 2022-10-27 07:51:36 - Feat.: - Title: Polícia pre blížiace sviatky posilní hliadky v teréne, má viaceré odporúčania
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. december 2022 00:16