StoryEditor

Dajte si do poriadku zápisy v katastri

Pre dedičov majú svoj význam nielen pôda, ale aj lesné pozemky. Rovnako aj pri nich platí zákaz drobenia vlastníctva. Dedičia by si mali tieto nehnuteľnosti podeliť podľa jednotlivých parciel, aby sa tieto ďalej nedrobili. Ako to správne urobiť a ako sa na plocháh hospodári? Radia experti z praxe.

Radí advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková
1. Nezistení vlastníci
Môže byť nejaký problém aj pri nezistených vlastníkoch lesných pozemkov?
Za pozemky s nezisteným vlastníkom sa považujú jednak pozemky, ktorých vlastník nie je známy, a jednak aj pozemky, ktorých vlastník známy je, ale ktorého miesto trvalého pobytu alebo sídlo nie je známe. Vtedy s takýmito plochami nakladá správca, respektíve Slovenský pozemkový fond. V prípade, ak sú na liste vlastníctva zapísaní neznámi vlastníci, advokát môže klientom predovšetkým poskytnúť právne služby potrebné na to, aby sa dosiahol sledovaný cieľ – zápis vlastníka (alebo jeho dedičov, ak vlastník už nežije) na list vlastníctva.


Oprávnenia Slovenského pozemkového fondu, respektíve správcu vo vzťahu k nakladaniu s pozemkami nezistených vlastníkov, zanikajú až doručením výpisu z katastra nehnuteľností, ktorým vlastník preukáže svoje vlastníctvo k týmto pozemkom.

2. Konanie advokáta
Ako potom postupujete ako advokát pri nezistených vlastníkoch, keď k tomu dôjde, a čo treba potom robiť?
V prípade nezistených vlastníkov je potrebné získať dôkazy preukazujúce vlastníctvo k daným pozemkom – inak ich totiž katastrálny odbor nezapíše do katastra nehnuteľností ako vlastníkov. Pri už zomrelých vlastníkoch bude okrem uvedeného potrebné začať aj konanie o dedičstve o novoobjavenom majetku po poručiteľovi – vlastníkovi, ktorého vlastníctvo sa podarilo preukázať potrebnými listinami. Tento postup je však často pomerne náročný a vyžaduje si aj dohľadávanie a vyžiadanie rôznych dokladov či už z archívov, od notárov či súdov. Advokát v tomto procese vie svojim klientom poskytnúť právne služby súvisiace s ich informovaním o potrebnom postupe, resp. informáciách či zastupovaní v dodatočnom konaní o dedičstve a podobne.

3. Duplicitné vlastníctvo
Môže nastať nejaký duplicitný problém aj pri zapísaní lesa v katastri nehnuteľností?
Duplicitné vlastníctvo je jedným z najväčších problémov v oblasti vlastníckych práv k nehnuteľnostiam na Slovensku. Vyskytuje sa pri lesných pozemkoch či ornej pôde v oveľa väčšej miere ako pri ostatných pozemkoch. Je to spôsobené najmä historickým...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-08-30 09:00:00 - Feat.: - Title: Niektoré parcely majú neznámych vlastníkov. Akým spôsobom sa dajú vypátrať praví majitelia? 02 - Modified: 2024-08-27 13:30:00 - Feat.: - Title: Na čo si dať pozor pri vydržaní pozemku? Odpovedajú odborníci 03 - Modified: 2024-08-21 10:16:18 - Feat.: - Title: Rezort dopravy bude môcť kúpiť pozemky pod letiskami a prenajať ich leteckej spoločnosti, rozhodla vláda 04 - Modified: 2024-08-20 09:00:00 - Feat.: - Title: Potrebujete pri kúpe pôdy znalecký posudok? Celý proces má aj isté úskalia 05 - Modified: 2024-08-09 09:44:55 - Feat.: - Title: Plánujete pestovať plodiny a nemáte pozemok? Môžete si ho prenajať od štátu, takéto sú podmienky
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. november 2024 11:26