15.05.2017, 00:00

Čo by mala obsahovať faktúra za byt

Zálohy správca rozúčtuje podľa skutočnej spotreby. Nedoplatky hrozia, aj keď ste neprihlásili všetkých.

Čo by mala obsahovať faktúra za byt
Zdroj: Dreamstime

Rozumiete vyúčtovacej faktúre za byt, ktorá neraz pripomína hlavolam čísel? Sú na nej údaje o všetkých službách, ktoré vlani zabezpečil správca pre váš dom. Ich prehľad vám priblíži Libuša Šoltészová, konateľka správcovskej spoločnosti H-PROBYT.

Prvá strana vyúčtovania:

1. Záhlavie:
Má obsahovať identifikačné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcu alebo spoločenstva vlastníkov bytov. Dôležité je obdobie, za ktoré sa vyúčtovacia faktúra vystavuje. V našom príklade je to minulý kalendárny rok, avšak nie je vylúčené ani iné obdobie. Napríklad, ak byt vlani menil vlastníka, robí správca dve vyúčtovania – pre predošlého aj nového, a to vždy za obdobie, keď v byte počas minulého roku bývali.

2. Adresa: Dôležitá je aj správne uvedená adresa, na ktorú má správca vyúčtovanie doručiť. Nemusí to byť vždy adresa bytu v dome, pre ktorý sa robí vyúčtovanie. Vlastník totiž môže byt prenajímať, a teda listiny mu správca bude doručovať na adresu, ktorú si sám určí.

3. Variabilný symbol: Slúži na to, že vás pod číslom, ktorý je na vašej faktúre, správca eviduje a môže identifikovať v prípade nejakých nejasností. V našom príklade ide o iný variabilný symbol, vy budete mať ten svoj na vašej vyúčtovacej faktúre.

4. Účet domu: Správca v tejto kolónke uvádza číslo bankového účtu vášho domu, na ktorý posielate zálohové platby. Opäť v našom príklade ide o iné číslo, vy ho budete mať na svojej vyúčtovacej faktúre. Mnohí majitelia bytov, najmä tí starší, platia priamo v pobočke banky vkladom na účet. „Takto zaplatia vyšší poplatok za prevod. Ak budú platiť prevodom cez internet banking, vyjde ich to lacnejšie,“ odporúča Šoltészová.

5. Údaje o dome a byte: Spoluvlastnícky podiel, podlahová plocha a vykurovacia plocha sú údaje, ktoré sú potrebné pri rozúčtovaní platieb na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Z tejto časti sa teda dozviete aj to, aký máte spoluvlastnícky podiel na bytovom dome – na jeho spoločných častiach, ako sú základy domu, strecha, chodba, obvodové múry, priečelie, vc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.