StoryEditor

Čo by mala obsahovať faktúra za byt

15.05.2017, 00:00
Zálohy správca rozúčtuje podľa skutočnej spotreby. Nedoplatky hrozia, aj keď ste neprihlásili všetkých.

Rozumiete vyúčtovacej faktúre za byt, ktorá neraz pripomína hlavolam čísel? Sú na nej údaje o všetkých službách, ktoré vlani zabezpečil správca pre váš dom. Ich prehľad vám priblíži Libuša Šoltészová, konateľka správcovskej spoločnosti H-PROBYT.

Prvá strana vyúčtovania:

1. Záhlavie:
Má obsahovať identifikačné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcu alebo spoločenstva vlastníkov bytov. Dôležité je obdobie, za ktoré sa vyúčtovacia faktúra vystavuje. V našom príklade je to minulý kalendárny rok, avšak nie je vylúčené ani iné obdobie. Napríklad, ak byt vlani menil vlastníka, robí správca dve vyúčtovania – pre predošlého aj nového, a to vždy za obdobie, keď v byte počas minulého roku bývali.

2. Adresa: Dôležitá je aj správne uvedená adresa, na ktorú má správca vyúčtovanie doručiť. Nemusí to byť vždy adresa bytu v dome, pre ktorý sa robí vyúčtovanie. Vlastník totiž môže byt prenajímať, a teda listiny mu správca bude doručovať na adresu, ktorú si sám určí.

3. Variabilný symbol: Slúži na to, že vás pod číslom, ktorý je na vašej faktúre, správca eviduje a môže identifikovať v prípade nejakých nejasností. V našom príklade ide o iný variabilný symbol, vy budete mať ten svoj na vašej vyúčtovacej faktúre.

4. Účet domu: Správca v tejto kolónke uvádza číslo bankového účtu vášho domu, na ktorý posielate zálohové platby. Opäť v našom príklade ide o iné číslo, vy ho budete mať na svojej vyúčtovacej faktúre. Mnohí majitelia bytov, najmä tí starší, platia priamo v pobočke banky vkladom na účet. „Takto zaplatia vyšší poplatok za prevod. Ak budú platiť prevodom cez internet banking, vyjde ich to lacnejšie,“ odporúča Šoltészová.

5. Údaje o dome a byte: Spoluvlastnícky podiel, podlahová plocha a vykurovacia plocha sú údaje, ktoré sú potrebné pri rozúčtovaní platieb na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Z tejto časti sa teda dozviete aj to, aký máte spoluvlastnícky podiel na bytovom dome – na jeho spoločných častiach, ako sú základy domu, strecha, chodba, obvodové múry, priečelie, vchod, schodište, spoloč...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-24 09:38:05 - Feat.: - Title: Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne podľa prieskumu nečakane zrýchlil 02 - Modified: 2023-03-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Inovátori v pokrivenom podnikateľskom prostredí 03 - Modified: 2023-03-21 14:07:50 - Feat.: - Title: Fyzicky som žena, no geneticky som muž, tvrdí bývala misska. Prišla na to, keď lekár zistil, že nemá maternicu 04 - Modified: 2023-03-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Netflix uviedol provokatívny dokument o stránke PornHub. Toto sú najzásadnejšie odhalenia, ktoré tvorcovia odkryli 05 - Modified: 2023-03-16 15:05:02 - Feat.: - Title: Americké firmy sa v Nemecku sťažujú na drahé energie. Podnikateľské prostredie vidí ako dobré len tretina
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. marec 2023 23:09