Ak kupujete nehnuteľnosť, je dobré preveriť si na katastri nehnuteľností, či nie je zaťažená nejakými ťarchami. Dôležité je mať všetky podklady návrhu na vklad v poriadku a zmluvu si dať preveriť právnikovi.
Pozor na skryté nedostatky
Hoci možno aj vy považujete katastrálne konanie za formalitu, ktorá nasleduje spravidla bezprostredne po uzatvorení kúpnej, darovacej či zámennej zmluvy, nie je to celkom tak. Podľa advokáta Milana Ficeka, najmä vtedy, ak si zmluvy uzatvoríte sami, bez pomoci advokáta či notára, môžu mať viacero nedostatkov. „Tie najčastejšie spočívajú v tom, že predmet prevodu nie je vymedzený všetkými náležitosťami, ktoré určuje katastrálny zákon, Občiansky zákonník či zákon o vlastníctve bytov či nebytových priestorov.“ Notári zase odbremeňujú katastre od mnohých povinností, napríklad pri spisovaní zmlúv, osvedčení alebo dedičských rozhodnutí. Kataster následne podľa notára Petra Dancziho nemá povinnosť a dokonca ani oprávnenie skúmať notárske listiny. „Povinnosť notárov sa tak obmedzí iba na skúmanie, či je zmluva v súlade s údajmi v katastri. Preto je aj zápis napríklad zmlúv na prevod vlastníckeho práva cez notársku zápisnicu rýchlejší ako cez obyčajnú zmluvu," dodáva notár.
O strechu nad hlavou vždy neprídete
Máte ako dlžník dlhy a obávate sa o strechu nad hlavou? Rozhodnutie o spôsobe výkonu exekúcie je podľa Stanislavy Kolesárovej, hovorkyne Slovenskej komory exekútorov, vždy na súdnom exekútorovi, s výnimkou predaja nehnuteľnosti, ktorý možno realizovať len vtedy, ak veriteľ dá na predaj nehnuteľnosti súhlas. Ďalšou výnimkou je zriadenie exekučného záložného práva, ktoré možno urobiť len na základe písomného návrhu veriteľa. Predaj nehnuteľnosti teda nikdy nemôže súdny exekútor realizovať svojvoľne. Ste v takej situácii? Skôr než sa začne výkon exekúcie predajom nehnuteľnosti, súdny exekútor vám v prvom rade doručí upovedomenie o začatí exekúcie. „Jeho súčasťou je výzva na úhradu dlhu. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.