StoryEditor

Stavebné úrady môžu výstavbu prerušiť. Hoci na dlhé roky

24.05.2017, 00:00
Autor:
zkzk
Čierne objekty či nepovolené užívanie objektov sú vo viacerých mestách nemalým problémom.

Na stavebných úradoch každoročne evidujú nárast všetkých žiadostí a dokumentácie od stavebníkov. Najčastejším problémom z pohľadu stavebníkov je dĺžka jednotlivých konaní a nedodržovanie zákonných lehôt. Pochybenia v stavebníctve nie sú iba na strane úradov, ale aj na strane ľudí. Predtým, než si kúpia pozemok, by si mali dôsledne pozrieť, na aký účel je určený podľa územného plánu. Obec dáva územným plánom najavo, aký typ stavieb je v konkrétnej lokalite prípustný.

Žiadatelia zabúdajú na prílohy k žiadosti
Problémy podľa Ivety Palečkovej, vedúcej referátu komunikácie z Mestského úradu v Michalovciach vznikajú, ak zlyhá prvotná komunikácia medzi stavebnými úradmi a klientmi. „Pre mnohých žiadateľov je táto agenda skutočne vzdialená, a preto prenechávajú túto činnosť na projektanta alebo samostatný výkon inžinierskej činnosti cez poverenú osobu,“ dodáva Palečková. Lehotu na vybavenie zbytočne predlžuje proces prerušenia konania. Dochádza k tomu podľa Ivety Palečkovej vtedy, ak žiadateľ podá na stavebný úrad nekompletnú žiadosť s chýbajúcimi prílohami. „Dôležité je, aby bol klient pri prvom kontakte správne nasmerovaný k požadovaným inštitúciám, ktorých stanoviská sú neoddeliteľnou súčasťou príloh podanej žiadosti. Pokiaľ klient predloží nekompletnú žiadosť, stavebný úrad kvôli chýbajúcim dokladom konanie preruší a vyzve ho na doplnenie v určenej lehote.“ Počas prerušenia lehota neplynie až do momentu, keď žiadateľ splní podmienky, prípadne sa konanie zastaví.

Čierne stavby treba viac obmedziť
Ako podotýka Zuzana Kalmanová z kancelárie primátora mesta Martin, najčastejším problémom, s ktorým sa stretávajú je, že  zabezpečenie projektovej dokumentácie a dokladov potrebných na vydanie územného rozhod...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-20 13:31:56 - Feat.: - Title: „Režim stratil servilného služobníka.“ Expert opisuje, ako tragická smrť prezidenta Raísího môže zmeniť Irán 02 - Modified: 2024-04-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si dodatočne legalizovať stavbu? Ak nedodržíte podmienky, hrozí vám mastná pokuta (rozhovor) 03 - Modified: 2024-03-01 12:26:29 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala novelu stavebného zákona. Jej účinnosť sa tak posúva o rok 04 - Modified: 2024-02-25 10:23:38 - Feat.: - Title: Britské múzeum hľadá fanúšika Taylor Swift. Chce mu zveriť úlohu oficiálneho poradcu, toto všetko bude mat na starosti 05 - Modified: 2024-02-23 11:57:55 - Feat.: - Title: Stavebníctvo čakajú zmeny. Aké a odkedy začnú platiť?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
13. jún 2024 07:10