12.06.2017, 00:00

Zvoľte vhodnú kombináciu a šetrite

Či už zakladáte novú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo chcete pracovať vo viacerých typoch úväzkov, nenechajte si ujsť príležitosť platiť na odvodoch menej. Na čo myslieť v roku 2017?

Zvoľte vhodnú kombináciu a šetrite
Zdroj: Reuters

ZALOŽENIE NOVEJ FIRMY
V prípade otvorenia živnosti v roku 2017, vzniká podnikateľovi dňom začatia podnikateľskej
činnosti povinnosť platiť si zdravotné poistenie. „Do ôsmich dní musí zájsť do zdravotnej poisťovne a môžu nastať dve situácie, v prípade že nejde o dôchodcu alebo študenta,“ hovorí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Dve situácie, ktoré môžu v praxi nastať:
a)
živnostník nemá momentálne okrem príjmov zo živnosti žiadne iné príjmy, a preto sa nahlási ako SZČO a začne platiť zdravotné odvody v minimálnej výške(61,81 eura/mesiac),

b) živnostník má súčasne okrem príjmov zo živnosti aj iné príjmy (zo zamestnania), z ktorých si už odvody platí. Vtedy ide o súbeh, keď si podnikateľ môže určiť zo živnosti nulové preddavky na zdravotné poistenie, počkať na najbližšie ročné zúčtovanie, v ktorom mu poisťovňa oznámi nedoplatok na odvodoch zo živnosti a zároveň mu určí poistné zo živnosti na ďalšie obdobie. Pri súbehu je zvyčajne určené poistné zo živnosti nižšie
ako minimálne odvody.

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa bude prvýkrát posudzovať k 1. júlu 2018 na základe dosiahnutých príjmov za rok 2017. Ak živnostník prekročí zákonom stanovený príjem, musí platiť sociálne odvody. V roku 2017 vám vznikne povinnosť platiť ich, keď súhrnne zarobíte viac ako 5 472 eur.

„Ak neprekročíte uvedený príjem, od povinnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne budete oslobodený aj ďalší rok,“ dodáva Lukačovičová.

PRERUŠENÁ ŽIVNOSŤ
Dňom prerušenia živnosti zaniká povinnosť platiť odvody zo samostatnej zárobkovej činnosti. „Platenie zdravotného poistného je však povinné, a preto musíte do ôsmich dní navštíviť zdravotnú poisťovňu a zmeniť svoje postavenie na samoplatiteľa,“ upozorňuje Jaroslava Lukačovičová. Ak sa popri živnosti zamestnáte na pracovný pomer či dohodu, zdravotné odvody automaticky platíte. Do zdravotnej poisťovne vás prihlási zamestnávateľ. Čo sa týka sociálneho p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.