20.06.2017, 00:00

Sudcovia rozhodli. Cirkevné dane v Nemecku sú v poriadku

Podľa Štrasburgu majú štáty v prípade poplatkov za vierovyznanie voľné ruky.

Sudcovia rozhodli. Cirkevné dane v Nemecku sú v poriadku
Zdroj: Reuters

Sudcovia v Štrasburgu rozhodovali o prípade Nemca, ktorý bol kvôli manželke nútený platiť cirkevné dane. Legislatíve dokonca neprekážalo, že muž nevyznáva žiadne náboženstvo.

Nemecké právo považuje rímskokatolícku a evanjelickú cirkev za subjekty verejného práva. To im dovoľuje vyberať cirkevné dane a poplatky od svojich členov. Podobnú úpravu nájdeme aj v Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Islande či v niektorých kantónoch vo Švajčiarsku.

Cirkevná daň v Nemecku je historicky na úrovni približne 8 až 9 percent z dane z príjmov a jediným spôsobom, ako sa jej vyhnúť, je formálne opustiť danú cirkev. Prečo to však ľudia jednoducho nerobia, aby sa vyhli plateniu?

Dôvodom je strata niektorých privilégií. A to napríklad práva uzavrieť sobáš v kostole či práva byť pochovaný na cintoríne s kresťanským obradom. Rovnako

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.