26.06.2017, 08:01

Na zaslanie odloženého priznania a zaplatenie dane je čas len do piatka

Slovensko patrí ku krajinám s najkratšou základnou lehotou na podanie daňového priznania z príjmov fyzických a právnickych osôb.

Na zaslanie odloženého priznania a zaplatenie dane je čas len do piatka
Zdroj: Pavol Funtál

Takmer 170-tisíc fyzických osôb a firiem si tento rok odložilo podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmov na koniec júna. Na splnenie tejto povinnosti im tak ostáva len niekoľko dní. Posledným je piatok 30. júna. Upozorňuje na to Slovenská komora daňových poradcov.

Riadny termín bol do 31. marca. Firmy aj fyzické osoby si ho mohli predĺžiť o tri mesiace. Počet daňovníkov, ktorí túto možnosť využijú, z roka na rok rastie.  

Počet odložených daňových priznaní na jún
2017 – 169 000 
2016 – 158 000
2015 – 125 500 
2014 – 101 111
Zdroj: Finančná správa SR

Príčinou rastúceho počtu je dlhší čas potrebný na zber a vyhodnotenie všetkých potrebných informácií a zložitosť daňových predpisov. Príčinou sú však aj peniaze. Pri neskoršom podaní priznania sa posúva termín na zaplatenie dane a môže sa tak oddialiť aj platenie preddavkov na daň z príjmov.

„Slovenské firmy majú spomedzi európskych krajín jednu z najkratších zákonných lehôt na podanie daňového priznania,“ upozorňuje Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov. Podaním oznámenia sa však dá termín predĺžiť aj u nás.
„Až 20 európskych krajín má štandardnú lehotu na podanie priznania 5 a viac mesiacov. Najviac času necháva na vyplneie tohto tlačiva Veľká Británia, a to až 12 mesiacov po skončení roku, za ktoré sa priznanie podáva,“ pripomína Marenčin. 

Štyri mesiace necháva daňovníkom na podanie priznania Rakúsko a Fínsko. Päť mesiacov napríklad Maďarsko, Nemecko, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko a Portugalsko. Šesť mesiacov Dánsko, Grécko, Litva, Švédsko či Švajčiarsko. Viac ako šesť mesiacov Írsko, Taliansko, Malta, Španielsko, spomínaná Veľká Británia, atď.   

V zahraničí sa často štandardná lehota automaticky predlžuje v prípade, ak sa daňové priznanie podá elektronicky, alebo ak daňovníka zastupuje daňový poradca. V prvom prípade má finančná správa výrazne menej práce so spracovaním priznania. Pri zastúpení daňovým poradcom je zase možné predpokladať väčšiu zložitosť vyplnenia priznania. Tak to funguje napríklad aj v Česku, kde má daňovník zastúpený poradcom dodatočné tri mesiace. V Nemecku či v Rakúsku sa lehota pri zastúpení daňovým poradcom predlžuje až o 7 alebo 9 mesiacov.

30. jún 2017 však nie je celkom posledným termínom na podanie daňového priznania. Viac ako 18 000 daňovníkov s príjmami zo zahraničia využilo možnosť a lehotu na podanie priznania si predĺžilo do konca septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.