Naše možnosti pracovných príležitostí sa rozšírili o ďalšie členské štáty, v ktorých je šanca sa zamestnať, na druhej strane sme zaznamenali aj opačný efekt - na Slovensku nachádzajú pracovné príležitosti aj cudzinci z ostatných členských krajín.unia.sk
StoryEditor

Cesta za prácou v rámci EÚ? Informujte sa o sociálnom poistení

28.06.2017, 00:01
Autor:
kokkok
Ste zamestnanec, živnostník alebo inak podnikáte ako samostatne zárobkovo činná osoba? Ak si počas leta chcete zarobiť v niektorej z krajín Európskej únie, nemali by ste podceniť svoje povinnosti v oblasti sociálneho zabezpečenia.

Nezabudnite sa ešte pred odchodom za prácou presvedčiť o svojich právach, ale aj povinnostiach v inštitúcii štátu, kam odchádzate pracovať. Týka sa to nielen krajín EÚ, ale aj Švajčiarska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska.

Odporúča to Sociálna poisťovňa a pripomína, že pre zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby platí, že sociálne poistení môžu byť len v jednej krajine EÚ.

Systém poistenia

Obvykle podliehate právnym predpisom tej krajiny, v ktorej reálne vykonávate podnikateľskú činnosť alebo pracujete. Napríklad, ak plánujete vyraziť na zber ovocia do Talianska podliehate, pokiaľ ide o sociálne zabezpečenie, talianskym právnym predpisom. Avšak len v prípade, ak nejde o uplatňovanie tzv. inštitútu vyslania.

Overte si situáciu

Zamestnancom pracujúcim výhradne na území iného štátu únie sociálka preto odporúča, aby si po príchode v tamojšej inštitúcii sociálneho zabezpečenia overili, či ich zahraničný zamestnávateľ prihlásil na sociálne poistenie.

Dajte si potvrdiť doby

Naši občania si zjednodušia situáciu aj vtedy, keď pri odchode zo štátu, v ktorom si zarábali, požiadajú o potvrdenie dôb poistenia v príslušnej inštitúcii sociálneho zabezpečenia ešte v danej krajine, teda pred návratom na Slovensko.

Pomôže im to neskôr pri uplatňovaní si nárokov na jednotlivé dávky zo Sociálnej poisťovne. Vo všeobecnosti totiž platí, že o priznanie dávky zo sociálneho poistenia sa žiada tam, kde ste boli naposledy poistení.

Kompetentné inštitúcie

Inštitúcie členských štátov, v ktorých nájdete potrebné informácie, sú zverejnené aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne a rovnako je zverejnený aj prehľad medzinárodných zmlúv o sociálnom poistení, ktoré má Slovensko uzavreté.

Inštitúcie sociálneho zabezpečenia v krajinách EÚ nájde tu.

01 - Modified: 2023-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Anabáza od narodenia po starobu. Život v Číne je závodom so všetkými a o všetko 02 - Modified: 2023-09-22 13:03:37 - Feat.: - Title: Slováci pracujú viac ako západniari aj južania. Lídrom v polovičných úväzkoch je Holandsko 03 - Modified: 2023-09-19 10:47:58 - Feat.: - Title: Keď hlava ide na 200 percent. Niekedy si ľudia stres vyvolávajú sami, hovorí psychológ 04 - Modified: 2023-09-14 10:29:20 - Feat.: - Title: Slovensko čakajú najsilnejšie nábory zamestnancov od minulého roka. Nových kolegov očakáva 31 percent firiem 05 - Modified: 2023-09-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako svoje dieťa dobre poistiť a nebyť na tom stratovým
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. september 2023 00:22