Pri všetkom, čo súvisí s majetkom, veľakrát nepozná brat brata. Keď sú súrodenecké vzťahy naštrbené rôznymi spormi, je v rodine vhodné usporiadať majetok pri prípadnom dedičstve závetom.
Závet môže rodine pomôcť, i prekvapiť
„Testament robia obyčajne ľudia, ktorí chcú ochrániť niekoho, kto by inak nededil alebo chcú zabezpečiť, aby dostal viac ako ostatní dedičia. Vec môže byť testamentom odkázaná aj na úplne cudziu osobu,“ hovorí advokát Milan Ficek. V takom prípade sa práve závet nie raz stane zdrojom konfliktov. Existujú však aj situácie, kedy môže pomôcť. Napríklad, ak zomrie jeden z bezdetných manželov. Jeho majetok by zdedili dedičia zo zákona, teda manželka a rodičia, každý rovnakým dielom. „Posledná vôľa pomôže aj v prípade, ak manželia mali deti, ale časom sa odcudzili. Môžu sa napríklad dohodnúť, že každý zriadi svoj závet a v ňom určí za svojich dedičov len ich deti,“ spresňuje advokát. Rovnako aj partneri, ktorí spolu nadobudli nejaký majetok a nie sú zosobášení. V prípade úmrtia jedného z nich by dedili rodičia zosnulého a spolužijúce osoby, ktoré žili s ním najmenej rok pred smrťou v spoločnej domácnosti. Všetci rovnakým dielom. Závet však môže podmienky dedenia upraviť presne tak, ako si závetca želá.
Posledná vôľa v mladšom veku nie je výnimkou
Závet nie je len „výsadou“ starších ľudí, ale aj mladších. „Často aj závetcov, ktorí majú napríklad deti s matkou, s ktorou nie sú zosobášení. Klienti chodia aj so žiadosťou o odvolanie závetov či listín o vydedení, respektíve o spísanie nového závetu,“ objasňuje notárka Miriam Imrich Breznoščáková. Ak uvažujete o tom, že idete spísať závet, dobre si premyslite, čo všetko v ňom chcete odkázať vašim príbuzným. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.