16.07.2017, 16:00

Nové odvody pre živnostníkov. Opäť sú vyššie ako vlani

Sociálna poisťovňa zasiela živnostníkom listy o tom, aké odvody musia po novom platiť. Podrobnosti čítajte v pondelkových Hospodárskych novinách.

Nové odvody pre živnostníkov. Opäť sú vyššie ako vlani

S prácnym počítaním odvodov na sociálne poistenie si živnostníci našťastie už nemusia lámať hlavu. Urobí to za nich Sociálna poisťovňa.
No nejedného z nich rozbolí, ak zistia, že od júla sa im dôchodkové a nemocenské poistenie zasa zvýšilo.
Napríklad minimálne sociálne odvody vzrastú za celý tento rok oproti vlaňajšku o zhruba 50 eur. 

Informáciu o raste svojich odvodov dostávajú živnostníci v týchto dňoch od Sociálnej poisťovne. Tá ich má o tom informovať do 21. júla. Odvody však platia len tí podnikatelia, ktorí vlani zarobili viac ako 5 298 eur. Uhradiť ich musia do 8. augusta. 
Ak živnostník nedostane do stanoveného termínu informáciu, koľko má štátu odviesť, môže sa na to spýtať priamo v poisťovni. Ale až po 21. júli. 

Sociálne poistenie nemusia teraz platiť napríklad živnostníci, ktorí začali podnikať v tomto roku. Túto povinnosť budú mať až od júla alebo októbra budúceho. Od októbra v takom prípade, ak si podanie daňového priznania za rok 2017 odložia o tri mesiace.
Poistenie neodvádzajú ani živnostníci, ktorí svoj biznis prerušili či zrušili.

V pondelkových HN sa tiež dočítate, ako na budúci rok ovplyvní vaše odvody podanie daňového priznania. Kedy je jeho neskoršie zaslanie pre živnostníkov výhodné a kedy naopak, zaplatia štátu na odvodoch viac. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.