19.07.2017, 00:30

Usporíte, ak riešite platby online

Elektronické podania často ušetria na úradných poplatkoch aj polovicu. Je to výhodné pre vaše peniaze i čas.

Usporíte, ak riešite platby online
Zdroj: Dreamstime

PREPÍŠTE VLASTNÍCTVO NA KATASTRI SPRÁVNE


Najčastejšie sa na katastri nehnuteľností riešia vklady vlastníckych práv a záložných práv a žiadosti o informácie v podobe výpisov z listov vlastníctva a kópií z katastrálnych máp.

NA ČO SA OPLATÍ MYSLIEŤ:
Najčastejšie vyberané poplatky sú podľa Alexandra Krajňaka, majiteľa RE/MAX Absolute, za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností v lehote 30 dní za 66 eur a v lehote 15 dní za 266 eur.
„Ušetriť na poplatku možno elektronickým podaním. Vtedy sú poplatky polovičné, teda 33 eur v lehote 30 dní a 133 eur v lehote 15 dní. Poplatky sa ešte dajú znížiť o 15 eur, ak podáte tzv. oznámenie o zamýšľanom vklade.“ Ak nepotrebujete dokumenty použiteľné na právne účely, podľa experta stačí kvôli výpisu z listu vlastníctva alebo katastrálnej mape navštíviť web katasterportal.sk alebo najnovšie aj webovú mapu ZBGIS na webe zbgis.skgeodesy.sk.

TIP EXPERTA:
V tomto roku je najväčší záujem o kúpu a prenájom obchodných a kancelárskych priestorov. „Ide najmä o priestory s menšou až strednou výmerou. Konkrétne pri kanceláriách do 60 štvorcových metrov a pri obchodných priestoroch do 100 štvorcových metrov. Klienti sú z roka na rok náročnejší a za svoje peniaze chcú adekvátnu protihodnotu odzrkadľujúcu sa v štandarde a kvalite priestorov či budov,“ informuje Krajňak. To je veľmi logické aj vzhľadom na to, že
najmä v Bratislave stále pribúda dosť nových kancelárskych a polyfunkčných budov vo vysokom štandarde za relatívne dostupné ceny. Preto sú firmy motivované sťahovať sa za lepšími podmienkami niekedy aj za rovnakú cenu, ako platili v pôvodných priestoroch.

KONCESIONÁRSKE POPLATKY VÁS FINANČNE NEZRUINUJÚ


Ste zamestnávateľom a tiež odberateľom elektriny vo firemných priestoroch? Máte povinnosť platiť za určitých podmienok koncesionárske poplatky.

NA ČO SA OPLATÍ MYSLIEŤ:
Vo firme môžete mať rádio aj televíziu, a pritom nemusíte spĺňať podmienky na platenie koncesionárskeho poplatku. Naopak, ak aj tieto zariadenia nemáte a zamestnávate viac ako troch ľudí, plateniu sa nevyhnete. Považujú sa za nich aj
zamestnanci pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov. Počet vašich pracovníkov je rozhodujúci pre určenie výšky úhrady. Sociálna poisťovňa poskytuje RTVS údaje
o počte vašich zamestnancov, či už ste právnickou alebo fyzickou osobou.

Sadzba v eurách         Počet zamestnancov
        4,64                                od 3 do 9
       18,58                             od 10 do 49
       79,66                             od 50 do 249
     199,16                            od 250 do 999
      464,71                           od 1 000 a viac

TIP HN:
Najjednoduchším spôsobom, ako platiť koncesionárske poplatky, je prihlásiť sa na webe uhrady.rtvs.sk, kde si môžete sledovať vaše platby online. Ak nezaplatíte úhradu a poštové sadzby v lehote do 30 dní od doručenia výzvy, ste povinný zaplatiť vyberateľovi úhrady aj pokutu. Tá sa pohybuje v rozpätí od 16 od 33 eur podľa počtu zamestnancov.

POHĽADÁVKY VO FIRME VYMÔŽETE RÝCHLEJŠIE


Nemalým problémom živnostníkov, malých a stredných firiem je prípad, keď klient faktúru nezaplatí. Faktúra vám tak zostane v systéme a vy si dlh musíte vymáhať.

Bojíte sa, že vám obchodný partner nezaplatí faktúru a vy si budete musieť vymáhať pohľadávku súdnou cestou? Hlavnými znakmi podvodov sú podľa Juraja Jančiho, country manažéra Coface, rýchlosť a na prvý pohľad jasný profit z takéhoto obchodu. „Ak sa tieto dve veličiny vyskytnú naraz, každý rozumný podnikateľ by mal spozornieť. Rýchlosť, ktorú podvodník požaduje, má za úlohu odstrániť alebo oslabiť v prevažnej miere kontrolné m

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.