StoryEditor

20 otázok a odpovedí o úsporách na poplatkoch pre biznis

Ak podnikáte, alebo ešte len rozbiehate biznis, často vás na úradoch neminú rôzne poplatky. Experti z praxe vám radia, na čom sa dá ušetriť a akým chybám sa treba vyhnúť.

Odpovedá Erik Lacza, konateľ spoločnosti Fontionnel
1. Elektronická forma
Ako ušetrím na poplatkoch pri založení živnosti?
Správne poplatky na úseku živnostenského podnikania za úkony vykonané na základe elektronického podania, podpísaného elektronickým podpisom, sa v niektorých prípadoch znižujú v určitom rozsahu. Napríklad za ohlásenie živnosti nový živnostník zaplatí pri remeselných alebo viazaných živnostiach listinne 15 eur. Pri elektronickej forme je to 7,5 eura.

2. Obchodný register
Ako je to so zápisom do obchodného registra a poplatkami?
Niektorým živnostníkom ukladá zákon povinnosť aj ich zápisu do Obchodného registra, respektíve sa môžu zapísať dobrovoľne. V týchto prípadoch je súdny poplatok do štátnej pokladnice nasledovný: listinne 150 eur a elektronicky 75 eur. Elektronická forma teda ušetrí 50 percent sumy.

3. Odborná pomoc
Môže si laik vo všeobecnosti pomôcť, aby neplatil peniaze zbytočne pri zakladaní firmy?
Určite je rozumné mať občiansky preukaz s čipom a čítačkou, následne si treba zaobstarať aj elektronický podpis. Po absolvovaní týchto krokov si dokáže aj bežný občan, „laik“, vykonať jednoduchšie úkony aj sám, bez pomoci externých odborníkov. Netreba však zabudnúť, že pri zložitejších úkonoch nestačí iba vyplnenie samotnej žiadosti na webe ústredného portálu verejnej správy, ale sú povinnou náležitosťou aj konkrétne prílohy. Preto je lepšie obrátiť sa na niektorú z advokátskych kancelárií, aby sa celý proces nepredlžoval.

Odpovedá Michal Múcska, hovorca rezortu spravodlivosti
4. Exekučné konanie
Ako môžem ušetriť pri podaní návrhu na exekučné konanie?
Najjednoduchším spôsobom je, že návrh na exekučné konanie podá podnikateľ sám cez formulár na webe www.justice.gov.sk. Treba mať aktívnu elektronickú schránku a sprístupnenú možnosť elektronického podpisovania. Za elektronické podania návrhu na exekučné konanie sa platí 16,50 eura. Pri elektronickej verzii platobného rozkazu ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-29 14:33:09 - Feat.: - Title: Navonok ostrá kritika vojny, biznis s Putinom však kvitne. Ako Ázia rozvíja obchod s Ruskom 02 - Modified: 2022-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Odpad prestáva byť lacnou položkou 03 - Modified: 2022-11-10 08:19:28 - Feat.: - Title: Zmeny v katastri: po novom máte platiť výrazne viac. Koľko vás bude stáť vklad (+ tip, ako ušetriť) 04 - Modified: 2022-11-07 15:26:16 - Feat.: - Title: Za vklad bytu do katastra chce úrad viac. Úhrada má byť ešte drahšia ako v Česku 05 - Modified: 2022-11-05 10:00:00 - Feat.: - Title: Platiť za prvovyšetrenie by ste u nás nemali. Kedy má lekár právo žiadať peniaze?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. december 2022 21:07