24.07.2017, 00:00

Pri sceľovaní sa nedajte dobehnúť

Pri spájaní pôdy a prideľovaní náhradných pozemkov sa netreba báť, že vlastník prerobí. Realizáciu projektu však treba sledovať.

Pri sceľovaní sa nedajte dobehnúť
Zdroj: Dreamstime

Ak ste sa v obci rozhodli svoje pozemky sceliť, nemusíte mať strach, že o pôdu môžete prísť. Vlastníci pozemkov sa nemusia obávať ani toho, že náhradné parcely, ktoré po scelení dostanú, budú mať nižšiu hodnotu. Podmienkou však je, aby sa o realizáciu pozemkových úprav zaujímali a ich postup sledovali od začiatku až do konca. „Sceľovanie je v zásade bezpečný proces. Riziko straty pôdy, prípadne jej časti, nehrozí,“ potvrdzuje advokát Dušan Tomka zo spoločnosti DT Legal.

Pred sceľovaním je tiež dobré všímať si, či pozemky niekto v obci účelovo neskupuje. To by mohlo znamenať, že nový majiteľ sa snaží ostatných vlastníkov dobehnúť a pri sceľovaní sleduje len svoje záujmy.

Sledovať sceľovanie
Zo sceľovania nemožno vylúčiť žiadneho vlastníka pôdy v danej lokalite. Účastníkmi konania sú všetci vlastníci pozemkov a ďalšie osoby vymenované v zákone o pozemkových úpravách. Priebežne dostávajú z okresného úradu, ktorý v danej veci koná, všetky písomnosti týkajúce sa pozemkových úprav. A to buď do vlastných rúk, alebo sa vyhlasujú verejnou vyhláškou. „Všetci sa tak môžu aktívne zapájať, podávať námietky voči vydaným písomnostiam a odvolávať sa voči rozhodnutiu okresného úradu,“ doplnil Tomka. To je záruka, že sa predíde podvodom.
Vlastníkom pozemkov preto odporúča, aby preberali všetky úradné zásielky. Pozorne ich čítali a sledovali aj oznámenia na úradnej tabuli príslušného okresného úradu a obce. Ak sa rozhodnú využiť možnosť podávania námietok, mali by dodržať stanovené lehoty.

Pozor na firmy
Môžu sa však vyskytnúť prípady, keď napríklad firma alebo spriaznené spoločnosti skupujú pozemky od vlastníkov a iniciujú začatie poz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.