StoryEditor

Podnikatelia pozor: tu je 20 trikov ako si znížiť dane

01.03.2021, 15:08
Úprava dane tak, aby bol aj vlk sýty, aj koza ostala celá, je cieľom každého podnikateľa. Prinášame vám tipy a triky, ako si poradiť s výdavkami či nezdaniteľnou časťou dane, v spolupráci s Miroslavom Gandžalom zo spoločnosti Agrico, Alicou Orda Oravcovou zo spoločnosti GTAC a Martinou Rybanskou z Finančnej správy.

1. Paušálne výdavky
Aj v roku 2021 si možno uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 60 percent, najviac však do 20-tisíc eur za rok. Preto je dobré v prípade samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá si účtovala skutočné výdavky, zvážiť možnosť využiť uplatnenie výdavkov formou paušálu. Možné je to však len v prípade, ak osoba nebola počas celého roka platiteľom DPH – ak bola len časť roka, možné to je. Osoba registrovaná podľa zákona o dani z pridanej hodnoty si môže uplatniť paušálne výdavky aj v tom prípade, ak je registrovaná počas celého zdaňovacieho obdobia, keďže nie je považovaná za platiteľa dane z pridanej hodnoty, ale je len osobou registrovanou pre daň. To isté platí aj v prípade registrácie podľa zákona o DPH. Výhodou pri uplatnení paušálu je, že sa živnostník nemusí obávať prípadného neuznania výdavkov, ktoré by mal zaúčtované, keby si viedol klasické účtovníctvo alebo daňovú evidenciu. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov odpadá povinnosť viesť účtovníctvo alebo daňovú evidenciu, stačí len jednoduchá evidencia pohľadávok, príjmov a zásob.


TIP: nezabudnite uviesť v Tabuľke číslo 1b na strane 4 daňového priznania k dani z príjmov FO typu B údaje o zásobách a pohľadávkach na začiatku a na konci účtovného obdobia. Uplatňovanie paušálnych výdavkov vyznačte v VI. odd. daňového priznania typu B pod Tabuľkou číslo 1 na strane 4 v riadku „Uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa paragrafu 6 ods. 10 zákona“.


2. Daňová evidencia
Po ukončení účtovného obdobia sa môže živnostník rozhodnúť aj pre vedenie daňovej evidencie – napriek tomu, že si v priebehu roka viedol jednoduché účtovníctvo. Údaje jednoduchého účtovníctva, ktoré má v účtovnom programe, môže bez problémov použiť ako údaje pre daňovú evidenciu. Tú môže viesť aj daňovník, ktorý bol počas celého účtovného obdobia platiteľom DPH, ako aj daňovník, ktorý je zamestnávateľom. Je vhodné upozorniť, že na účely DPH musí daňovník viesť podrobné záznamy v súlade so zákonom o DPH. Použitie daňovej evidencie sa oplatí, ak sú skutočné výdavky živnostníka súvisiace s jeho podnikateľskou činnosťou vyššie než limit paušálnych výdavkov. Výhodou tejto evidencie je, že nemusíte zostavovať účtovnú závierku a vyhotoviť účtovné výkazy, pretože nie ste účtovnou jednotkou. Podávate teda len samotné daňové priznanie s povinnými prílohami, ktoré sú súčasťou tlačiva daňového priznania. Údaje z daňovej evidencie uvádzate v Tabuľke číslo 1a) na štvrtej strane daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb typu B. Uplatňovanie daňovej evidencie vyznačíte v VI. oddiele daňového priznania typu B pod Tabuľkou číslo 1 na strane 4 v riadku „Uplatňujem preukázateľné výdavky podľa paragrafu 6 ods. 11 zákona“. Ďalšou podstatnou výhodou vedenia daňovej evidencie je, že podnikateľ nemusí postupovať podľa zákona o účtovníctve a vyhne sa pokutám, ktoré vyplývajú z nedodržania ustanovení tohto zákona. Forma, aká sa na evidenciu zvolí, nie je stanovená. Môže ju viesť napríklad v počítači vo formách tabuliek....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-08-14 17:00:00 - Feat.: - Title: Viac peňazí do štátnej kasy od Googlu či Microsoftu. Rezort financií pre nich navrhuje minimálnu hranicu dane 02 - Modified: 2023-07-11 09:12:04 - Feat.: - Title: Menšie zdaňovanie kryptomien či podielových fondov. Experti však varujú, že novela prináša aj problémy 03 - Modified: 2023-07-08 17:32:29 - Feat.: - Title: Vyše milióna Slovákov poteší krok štátu. Ktoré investície získajú nové úľavy? (otázky a odpovede) 04 - Modified: 2023-05-21 14:27:14 - Feat.: - Title: Rodinám znižujeme dane viac ako iné štáty. A to aj bez Matovičovej atómovky (+ prehľad sadzieb) 05 - Modified: 2023-04-25 17:30:25 - Feat.: - Title: Z krízy štát vlani vytrhol biznis. Obzvlášť Slovnaft, banky a maloobchodníci (analýza HN)
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/dane-a-odvody, menuAlias = dane-a-odvody, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
17. september 2023 05:01