Zákon o kolektívnom vyjednávaní
Záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví. To je najväčšia novinka zmeny zákona o kolektívnom vyjednávaní. Novela reaguje na nález Ústavného súdu z minulého roka, podľa ktorého bola právna norma o rozširovaní záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa protiústavná. Súd rozhodol, že pri fakultatívnej extenzii o kolektívnom vyjednávaní ministerstvo práce podľa vlastnej úvahy môže, ale nemusí rozhodnúť o rozširovaní záväznosti.
Podľa novej právnej úpravy má zmluvná strana alebo zmluvné strany právo oznámiť, že uzatvorili reprezentatívnu kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Tá má mať účinky aj na iných zamestnávateľov v odvetví, alebo v časti odvetvia, v ktorom je reprezentatívna.
V nadväznosti na to, ak sú splnené podmienky reprezentatívnosti, ministerstvo práce následne oznámi uzatvorenie reprezentatívnej kolektívnej zmluvy v Zbierke zákonov. Aby sa k splneniu podmienok reprezentatívnosti mohli vyjadriť aj reprezentatívne združenia zamestnávateľov a zamestnancov, ministerstvo zriadi tripartitnú komisiu, ktorej môžu tieto združenia predložiť svoje stanovisko. „Určenie okruhu zamestnávateľov, pre ktorých je záväzná táto kolektívna zmluva vyššieho stupňa, je dané priamo zákonom. Zároveň sa navrhuje upraviť mechanizmus, odkedy sa reprezentatívna kolektívna zmluva vzťahuje na ďalší...
Zostáva vám 85% na dočítanie.