1.
Zmeny pri dvoroch
Zákon o pozemkových úpravách umožňuje po novom vyriešiť vlastnícke vzťahy k pôde v rómskych osadách a v hospodárskych dvoroch bývalých družstiev. Prečo sa nebude vysporadúvať vlastníctvo aj pri iných pozemkoch, napríklad pod cestami a podobne?
Štát by mal pristupovať k vlastníkom pôdy rovnako. Novela zákona o pozemkových úpravách však paradoxne vytvára nové kategórie vlastníkov a užívateľov, ktorí budú profitovať na úkor ostatných. V prvom rade sa idú riešiť pozemky pod obydliami marginalizovaných skupín obyvateľov, teda Rómov v osadách, u ktorých sa vlastníctvo vysporiada na úkor štátnej pôdy. Ďalšou skupinou sú užívatelia starých poľnohospodárskych dvorov, kde sa môže podobným spôsobom vysporiadať vlastníctvo, opäť na úkor štátnej pôdy a pôvodných vlastníkov. Prečo zákonodarcovia nezaradili k hospodárskym dvorom a rómskym osadám aj areály opustených priemyselných fabrík a iné typy pozemkov, si môžeme len domýšľať. Veď podobný nárok na vysporiadanie vlastníckych vzťahov si nemôžu uplatniť ani vlastníci bytov v mestských sídliskách postavených pred rokom 1989. Podobný nárok si nemôžu uplatniť ani majitelia časti rodinných domov či obce, ktoré zdedili nevysporiadané komunikácie v intraviláne, alebo samosprávne kraje.
2.
Čo sú dvory
Ktoré parcely sa považujú za hospodárske dvory a podľa zákona o pozemkových úpravách môžu sa už vlastnícky vysporiadať?
Hospodárskym dvorom sa v tomto prípade rozumie obvod takzvaných združených pozemkov, na ktorom boli zriadené stavby poľnohospodárskych podnikov do 24. júna 1991 a slúžili poľnohospodárskej výrobe. V podstate sa takto novelou zákona ponúka možnosť usporiadať vlastnícke vzťahy k pozemkom, na ktorých boli zriadené stavby pred uvedeným dátumom s cieľom rozvíjať vidiek, ako aj s cieľom jeho prevádzkovo-ekonomickej podpory.
3.
Dôvody sceľovania
Dôvodov na pozemkové úpravy môže byť určite viac. Ktoré sú tie hlavné?
Pozemkové úpravy sa vykonávajú najmä vtedy, ak je to potrebné na usporiadanie vlastníckych a užívacích pomerov a odstránenie prekážok vyvolaných historickým vývojom. Lebo na Slovensku je vlastníctvo pôdy extrémne rozdrobené ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Dôvodom môže byť aj investičná výstavba, ktorá podstatne ovplyvní hospodárenie na pôde alebo životné podmienky v obvode pozemkových úprav, prípadne v jeho ucelenej časti tým, že rozdelí pozemky vlastníkov, obmedzí ich prístup k nim alebo sťaží ich užívanie. Ďalej vtedy, ak ide o obnovenie alebo zlepšenie funkcií ekologickej stability na danom území a celkového rázu poľnohospodárskej krajiny. Príčinou sceľovania býva aj snaha usporiadať pozemky vzhľadom na ich budúce použit...
Zostáva vám 85% na dočítanie.