HN Peter Mayer
StoryEditor

Ste živnostník? Od júla sa vám uľahčí komunikácia s úradmi

30.04.2018, 00:00
Autor:
soksok
Živnostníci môžu komunikovať s finančnou správou aj prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu.

Od 1. júla 2018 podľa zákona o správe daní sú všetky fyzické osoby-podnikatelia a aj ich zástupcovia povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky.

Jeden zo spôsobov,  ktorý  môže živnostník ako daňový subjekt využiť  pri odosielaní dokumentov finančnej správe, je zásielka prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu s čipom a elektronickým podpisom.

O občiansky preukaz, respektíve jeho aktiváciu a tiež o vydanie certifikátov k elektronickému podpisu možno požiadať na hociktorom  z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.  

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že na oddeleniach dokladov sa už pomaly rozbieha tzv. pasová sezóna a čakacie doby sa začínajú pomaličky predlžovať. Momentálne sa čakacie doby v celoslovenskom priemere pohybujú okolo 10 minút.

Upozorňuje tiež, že základná zákonná lehota na vydanie občianskeho preukazu je 30 dní. V súčasnosti je síce doba spracovania podaných žiadostí 15-20 dní, ale v závislosti od počtu podaných žiadostí môže výrazne stúpnuť.

Zdroj: Tlačová správa MV SR

menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/obcan-a-majetok, menuAlias = obcan-a-majetok, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
04. júl 2022 17:15