Produkcia veľkého množstva netriedeného odpadu je problémom. Práve preto od 1. januára budúceho roka bude možné na skládkach odpadov uložiť iba upravený zmesový odpad. Nový zákon určuje, ako presne má takýto proces vyzerať a čo musí spĺňať.
„Mechanicko-biologická úprava odpadov je fyzikálne, tepelné, chemická či biologické spracovanie odpadu, ktoré zmení jeho vlastnosti. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti, uľahčiť manipuláciu s ním alebo zlepšiť možnosti jeho zhodnotenia," vysvetľuje rezort životného prostredia. Ten zároveň dodáva, že takáto úprava bráni aj vzniku a úniku skládkových plynov a metánu do ovzdušia.
Prvé linky
V súčasnosti sa podľa ministerstva realizujú projekty v troch mestách. V Partizánskom, Poltári, Hnúšti a v obci Hlincovce v okrese Spišská Nová Ves. Ich kapacita by mala byť 127 325 ton vyprodukovaného odpadu za rok. Rezort so samosprávami podpísal zmluvu v hodnote 15 miliónov eur.
V niektorých obciach už fungujú linky na triedenie odpadu. Úplne prvá linka bola spustená v obci Horný Hričov pri Žiline. „Linkou vytriedená biologická zložka prejde kompostovacím a fermentovacím procesom, teda stabilizáciou, v uzavretých boxoch a až potom sa bezpečne uloží na skládku," uvádza ministerstvo. Ako uviedol rezort, v súčasnosti je vyhlásená ďalšia výzva na vybudovanie potrebnej infraštruktúry.
Mnoho miest momentálne počíta, aké vysoké náklady bude mať v súvislosti s takýmto projektom. Okrem toho sa musia rozhodnúť, či zvýšia občanom aj poplatky za komunálny odpad. HN oslovili niekoľko krajských miest, aby zistili, koľko peňazí zaplatia metské pokladnice.
Zostáva vám 74% na dočítanie.