StoryEditor

Minimálna penzia? Pozrite sa, na čo máte nárok po desaťročiach práce

12.04.2022, 15:00
Pomerne veľký počet slovenských penzistov je v súčasnosti nútený žiť z minimálneho dôchodku. Čo vlastne predstavuje, ako sa jeho výška vypočítava a kto má naň nárok? Prinášame vám odpovede a užitočné rady, ako si vylepšiť váš dôchodok.

V mesiaci február 2022 Sociálna poisťovňa vyplatila na Slovensku v rámci pravidelných mesačných platieb celkovo 128 434 dôchodkov, ktorých suma bola upravená na výšku minimálneho dôchodku. Jeho výška je individuálna a závisí od počtu rokov získaného obdobia kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia. Sumy určuje tabuľka podľa aktuálneho zákona o sociálnom poistení.

Nad hranicou chudoby

Minimálny dôchodok má zaručiť poistencovi dostatočný dôchodkový príjem, aby sa neprepadal pod hranicu chudoby a nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi. Ako ďalej vysvetľuje ministerstvo práce, rodiny a sociálnych vecí, o priznanie minimálneho dôchodku netreba žiadať, pretože Sociálna poisťovňa o ňom rozhodne automaticky.

Podmienkou navýšenia dôchodku na penzijné minimum je, že výška celkového dôchodkového príjmu poberateľa dôchodku musí byť nižšia ako minimálny dôchodok. „Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a vyplácaným dôchodkom, respektíve celkovým dôchodkovým príjmom poberateľa dôchodku,“ konštatuje rezort sociálnych vecí.

Do celkového dôchodkového príjmu sa zahŕňajú starobný alebo invalidný dôchodok, vdovský alebo vdovecký dôchodok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok či vdovský alebo vdovecký výsluhový dôchodok.

Rovnako sa berie do úvahy aj čiastočný invalidný dôchodok alebo invalidný dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 16:03