Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravuje dôchodkovú reformu. Priblížili by ste základné črty, body, charakteristiku a ciele reformy?
Dôchodková reforma vychádza z programového vyhlásenia vlády, záväzku v pláne obnovy a tiež z Národného programu reforiem. Vládny kabinet sa snažil o reformu všetkých troch pilierov, avšak v realite sa realizuje len reforma prvého a druhého piliera. V skratke môžeme povedať, že cieľ reformy I. piliera je zameraný na finančnú udržateľnosť a reforma II. piliera má ambíciu pomôcť sporiteľom zarábať viac a zvýšiť tak dôchodky.
Aká je aktuálna situácia, čo sa týka zmien v I. pilieri?
Pri I. pilieri, ktorý je organizovaný ako priebežne financovaný, dostávame ako krajina odporúčania na zvýšenie dlhodobej udržateľnosti. Toto je možné dosiahnuť principiálne tromi spôsobmi. Buď zvýšime odvody pracujúcim, respektíve do systému dostaneme väčšie zdroje, posunieme vek odchodu do dôchodku tak, aby sa v čase stabilizoval pomer prispievateľov a poberateľov, alebo budeme priznávať dôchodky, ktoré prinášajú nižšiu mieru náhrady príjmu.
V tejto reforme boli navrhnuté posledné dva spôsoby. Návrh novely zákona o sociálnom poistení obsahuje opätovné naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života, čo by malo zabezpečiť stabilizovanie pomeru prispievateľov a poberateľov. A tiež obsahuje vzorec na znižovanie nárastu aktuálnej dôchodkovej jednotky, čo v podstate znamená, že do budúcnosti budú rásť dôchodkové nároky pomalšie ako doteraz.
A čo sa týka II. piliera?
V II. pilieri chce reforma zaviesť predvolenú investičnú stratégiu, ktorá by mala rozložiť úspory sporiteľov vhodnejšie a tak dosiahnuť rýchlejší rast nasporenej sumy. Obsahovo sú reformy oboch pilierov obšírnejšie, ale o tom zrejme ešte bude debata.
Pre koho má reforma priniesť najviac výhod a, naopak, koho najviac postihne negatívne?
Ak by som to mal takto široko zhrnúť, tak do budúcnosti by na tom mali byť lepšie poistenci,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.