Poslanci nedávno schválili zákony na pomoc osobám s ťažkým zdravotným postihnutím. Čo nového táto legislatíva prináša?
Cieľom zmien je pomôcť osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ako aj tým, ktorí pracujú v chránených dielňach. Okrem toho aj odstrániť diskrimináciu medzi opatrovateľmi a dať možnosť výberu sociálnej služby poskytovanej v ústavnom zariadení sociálnych služieb, prípadne v domácom prostredí.
V čom vidíte slabiny a nedostatky?
Naša asociácia v prvom rade zastupuje záujmy pacientov na pôde ministerstva zdravotníctva, spolupracujeme s organizáciami pôsobiacimi v oblasti zdravotnej starostlivosti. Sme občianske združenie, ktoré nemá ani personálne kapacity, ani finančné zdroje na to, aby sme časovo stihli zabezpečiť kapacity na analýzu, pripomienkovanie a podávanie návrhov na legislatívu v oblasti sociálnej starostlivosti. V roku 2019 sme v rámci národného projektu participácie verejnosti pri tvorbe verejných politík v spolupráci s tímom odborníkov poukázali na to, že príprava legislatívy pre oblasť dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti musí byť spoločným dielom intenzívnej súčinnosti rezortov zdravotníctva a práce, sociálnych vecí a rodiny.
Nastala v danej oblasti zmena?
Nie. Vzhľadom na neustále sa meniaci kontext plánovaných legislatívnych zmien a absentujúcu spoluprácu ministerstiev už pri tvorbe legislatívnych návrhov, novelizácii zákonov, pri úprave právnych predpisov stále absentuje komplexné prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti a samostatný zákon o dlhodobej starostlivosti. K posunu nedošlo ani za pôsobenia súčasnej vlády, pretože tak v minulosti, ako aj v súčasnosti je prioritnejší „rezortizmus“ ako potreby pacientov, ktorí sú aj ťažko zdravotne postihnutí či sú klientmi zariadení sociálnych služieb a je potrebné im zabezpečiť komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Prijímajú sa čiastkové legislatívne riešenia, rovnako aj v praxi, v ktorých sa bežní ľudia veľmi ťažko orientujú a často nevedia, ako majú postupovať, na čo majú nárok. Preto sa snažíme posky...
Zostáva vám 85% na dočítanie.