Od 1. apríla 2024 sa dodatočne môžu legalizovať stavby, ktoré boli postavené práve do tohto dátumu. Aké podmienky treba splniť a čo sa stane so stavbami, ktoré boli postavené pred týmto dátumom?
Novelizovaný stavebný zákon s účinnosťou od 1. apríla 2024 upravuje tri druhy dodatočnej kolaudácie v závislosti od veku dotknutej stavby. Čierne stavby postavené pred 1. októbrom 1976 sú automaticky považované za legálne. V tom prípade teda majitelia takýchto stavieb nemusia žiadať o dodatočné povolenie ani kolaudáciu. Na zápis do katastra je potrebné predložiť oznámenie obce, ktoré by malo obsahovať informácie o tom, kedy bola stavba postavená, na aký účel bola nepretržite užívaná, aké súpisné číslo jej bolo určené a kto bol stavebníkom. K žiadosti o vydanie oznámenia obce je potrebné doložiť čestné vyhlásenie, v ktorom by mali byť všetky uvedené informácie. Na základe takejto žiadosti bude do katastra nehnuteľností zapísaná ako vlastník stavby osoba, ktorá bola určená ako stavebník.
A čo stavby postavené v rokoch 1976 až 1989?
Musia splniť dve podmienky na legalizáciu formou dodatočnej kolaudácie, a to, že osoba, ktorá je vlastníkom, musí nepretržite bývať v danej nehnuteľnosti a zároveň musí byť aj vlastníkom parcely, respektíve má k nej iné užívacie právo (napríklad na základe nájomnej zmluvy). Taktiež je v tomto prípade podkladom na zápis do katastra spomenuté oznámenie obce. Pre nehnuteľnosť postavenú po roku 1989 sa zavádza posúdenie schopnosti na užívanie. Vlastník čiernej stavby môže podať žiadosť na stavebný úrad a po dodatočnom skolaudovaní získa osvedčenie o spôsobilosti stavby na prevádzku, ktoré má účinky kolaudačného rozhodnutia. Vlastník musí takúto žiadosť podať najneskôr do konca marca 2029.
Ak má niekto nehnuteľnosť alebo pozemok, kde dotyčná stavba stojí, a nesplní si isté povinnosti, hrozia mu pokuty alebo sankcie? Ako sa postupuje v prípade nepovolených stavieb?
Zostáva vám 63% na dočítanie.