Zásadný rozdiel medzi komplexnými a jednoduchými pozemkovými úpravami spočíva vo veľkosti obvodu pozemkových úprav a v rozsahu dokumentácie, ktorú je potrebné v konaní spracovať. Zatiaľ čo komplexné pozemkové úpravy sa konajú spravidla pre celé katastrálne územie obce, jednoduché pozemkové úpravy sa konajú len pre jeho časť.
„Okrem toho v komplexných pozemkových úpravách je dokumentácia širšia, v jednoduchých zas užšia a zjednodušená,“ uviedol pre HN prodekan Právnickej fakulty UK v Bratislave Maroš Pavlovič. Z dôvodu vysokej miery rozdrobenosti slovenského pozemkového vlastníctva zostáva komplikáciou oboch typov úprav počet účastníkov konania. Na Slovensku totiž máme v priemere dvanásť vlastníkov na jednu parcelu a jeden vlastník má podiel na viac ako 21 parcelách.
Kto ich môže navrhnúť
Jednoduché pozemkové úpravy sú naviazané na dôvody týchto úprav. Každý dôvod do konania prináša isté osobitosti týkajúce sa nárokov na dokumentáciu alebo celkový priebeh vykonania úprav. Zákon taktiež umožňuje navrhnúť začatie iba niektorým z účastníkov. „Napríklad v prípade úprav pod osídleniami marginalizovaných rómskych komunít sa konanie začína na návrh obce,“ uviedol prodekan Pavlovič.
Zostáva vám 74% na dočítanie.