Ako sa zvýšená DPH premietne do cien tovarov a služieb?
DPH je prietoková daň, ktorá nevplýva na internú cenotvorbu. Dépeháčka sa pripočítava vtedy, ak štát pripočíta viac. A keď sa táto daň pripočíta, následne stúpne cena pre spotrebiteľa. Zvýšenie dane tak zaplatí zákazník. Rovnako by to bolo aj v prípade zníženia DPH. Obchodníci korektne premietnu do ceny len tú DPH, ktorú určí štát. Keď štát povie, že daň bude päť percent, dopočítame päť percent. Keď 23 percent, započítame 23 percent. V podstate ide len o mostík medzi štátom a spotrebiteľom. To znamená, že zákazník cez obchodníka, u ktorého nakupuje, platí daň priamo štátu a vytvára mu tým príjem.
Zo zoznamu nižšej päťpercentnej dane boli vynechané potraviny pre ľudí so špeciálnou stravou. Prečo štát na tieto skupiny spotrebiteľov nemyslí?
Zoznam potravín zvýhodnenej DPH sa určil už v roku 2019, keď prišlo k jej poklesu na 10 percent. Teraz sa len znížila daň na tieto produkty. Dlhodobo upozorňujeme práve na problém, že nie je až také dôležité ešte viac znižovať DPH, ale spraviť v nej poriadok. Čiže aby sa aj potraviny na rastlinnej báze alebo potraviny vhodné pre alergikov nachádzali v zníženej dani. Takisto aby sa rozšírila po kategóriách, pretože dnes máme prípady, keď sa znížená daň týka len vybranej zeleniny. Odlišná sadzba sa vzťahuje na petržlen koreň a iná na petržlen s vňaťou. Podobne je to aj pri pečive. Nižšia daň sa týka pečiva vypečeného od pekára, nie však pečiva z dopeku. Rovnako na rožok do 50 gramov platí nižšia daň, ale na rožok nad 50 gramov už nie. Spotrebiteľ by mal vedieť, ktoré potraviny majú zníženú DPH a ktoré nie. Dokonca ani niektorí obchodníci v tom nemajú vždy jasno.
Ako je možné, že napríklad Poliak alebo Čech zaplatí za rovnaký objem potravín menej ako my, no zarábajú viac?
Zostáva vám 69% na dočítanie.