Odpovedá Dušan Slávik, advokátska kancelária Puchalla, Slávik & partners
1. Nájom pôdy
Akou legislatívou sa treba riadiť pri nájme pozemkov?
Nájom pozemkov patriacich do intravilánu obcí sa riadia Občianskym zákonníkom, čo znamená, že nájomné vzťahy sú výrazne flexibilnejšie a menej regulované. Naopak, nájom poľnohospodárskej pôdy je výrazne prísnejšie regulovaný zákonom o nájme poľnohospodárskej pôdy. Toto prísnejšie nastavenie odráža význam a špecifiká hospodárenia s pôdou ako strategickým zdrojom, ktorý si vyžaduje dlhodobý prístup a starostlivosť.
2. Existujúce možnosti
Od koho sa dá prenajať poľnohospodárska pôda?
Poľnohospodársku pôdu si môžete prenajať od fyzickej osoby, družstva alebo priamo od štátu. V každom prípade je však nevyhnutné, aby nájomca bol minimálne samostatne hospodáriaci roľník alebo mal poľnohospodársky podnik, a teda aby oficiálne farmárčil. Ide o zabezpečenie toho, že pôda bude skutočne využívaná na poľnohospodárske účely, a nie na iné, často nevhodné či špekulatívne účely. Vlastníci poľnohospodárskych parciel majú zároveň povinnosť o svoju pôdu riadne sa starať. Nechať ju bez údržby a nevyužívanú by znamenalo jej postupné zarastanie a znehodnocovanie, čo je nielen v rozpore so zákonom, ale aj z dlhodobého hľadiska neekonomické.
3. Lehoty nájmu
Existuje nejaké minimálne obdobie na prenájom?
Zákon o nájme poľnohospodárskej pôdy stanovuje minimálnu lehotu prenájmu na päť rokov. Správne nastavený nájomný vzťah je základom na úspešné farmárčenie a dlhodobý rozvoj poľnohospodárstva. Ak sa nájomná zmluva na poľnohospodársky pozemok uzatvára na určitý čas, zákon štandardne stanovuje maximálnu dĺžku nájmu na 15 rokov. Toto pravidlo má zabezpečiť rovnováhu medzi stabilitou pre nájomcu a flexibilitou pre vlastníka pozemku.
Zostáva vám 85% na dočítanie.