01.03.2019, 00:00 Aktualizované dňa 01.03.2019 o 11:05

Môže byť Čaputová zvolená už v prvom kole? Právnici sa nezhodujú, hrozí chaos

V Ústave sa píše, že na zvolenie v prvom kole je potrebný nadpolovičný počet hlasov. Nie je však jasné, od čoho má byť odvodený.

Prieskum agentúry Focus vypracovaný pre televíziu Markíza nameral prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej už takmer 45-percentnú podporu voličov, v agentúre AKO mala dokonca takmer 53 percent. S jej rastúcimi preferenciami sa čoraz viac skloňuje výhra kandidátky Progresívneho Slovenska už v prvom kole.

​Na Slovensku by sa tak stalo prvýkrát v histórii priamej voľby prezidenta. S touto možnosťou počíta aj naša Ústava, jej znenie však nie je jasné a o správnej interpretácii sa sporia aj ústavní právnici.

Výsledky volieb by tak mohli priniesť chaos, ktorý by musel riešiť Ústavný súd.

Ak by sa však stalo, že kandidát získa v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov a na základe toho by bol zvolený za prezidenta, jeho protikandidáti môžu tieto výsledky napadnúť na Ústavnom súde.

„Kto by však o tom rozhodol?“ pýta sa ústavný právnik Peter Kubina a pripomína, že o výsledkoch volieb rozhoduje plénum Ústavného súdu, ktoré momentálne nezasadá pre nedostatočný počet sudcov.

​Tento kandidát by však prezidentský úrad prebral minimálne do rozhodnutia Ústavného súdu.

Koľko hlasov je potrebných? 

Na to, aby mohol byť kandidát na prezidenta zvolený už v prvom kole, je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov. Z Ústavy však nie je jasné, či sa táto nadpolovičná väčšina počíta z odovzdaných hlasov alebo z celkového počtu voličov. A nezhodujú sa na tom ani ústavní právnici.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.