01.03.2019, 23:59

Ako sa menili preferencie kandidátov: Pred tromi mesiacmi bola Čaputová na úrovni Chmelára

Podpora Zuzany Čaputovej v prieskumoch rapídne stúpla, preferencie Bélu Bugára naopak klesli.

Zuzana Čaputová je najväčším skokanom v prieskumoch pred prezidentskými voľbami. V novembri minulého roka vydala agentúra Focus prieskum, v ktorom dosiahla kandidátka Progresívneho Slovenska 4,2 percenta. Na Bélu Bugára strácala takmer tri percentuálne body, na Františka Mikloška viac ako dva. 

​Po troch mesiacoch namerala tá istá agentúra Čaputovej 44,8 percenta. Výrazný nárast zaznamenala aj v prieskumoch agentúry AKO, kde v piatok prekonala hranicu 50 percent. V priebehu februára jej preferencie vzrástli o viac ako 37 percentuálnych bodov. 

"Zuzana Čaputová oslovuje široké spektrum. Okrem Progresívneho Slovenska a Spolu má aj voličov SaS, má niekoľko percent aj voličov z vládnych strán, či napríklad KDH," povedal šéf agentúry AKO Václav Hřích.

​Najvyššiu podporu dosiahla Čaputová v posledných dvoch prieskumoch, čo bolo spôsobené najmä odstúpením protikandidáta Roberta Mistríka, ktorý sa tento týždeň vzdal a vyjadril jej podporu.

Mistrík, ktorý kandidoval s podporou SaS, bol dlho favoritom na postup do druhého kola a vo viacerých prieskumoch viedol.

Zuzana Čaputová ho prvýkrát predbehla v pondelkovom prieskume agentúry MVK,  kde s náskokom dominoval eurokomisár Maroš Šefčovič. Na vedúcu pozíciu sa dostala v prieskume agentúry Median pre RTVS, ktorý vyšiel o deň neskôr. 

Na prvej priečke v prieskumoch agentúr AKO a Focus sa od oznámenia svojej kandidatúry dlho držal Maroš Šefčovič. Preferencie kandidáta vládneho Smeru sa pohybujú okolo 20 percent. Agentúry MVK a Phoenix ho aj tento týždeň videli na prvom mieste.

​Stabilnú podporu má aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 10 až 13 percent. Klesajúci trend majú preferencie podpredsedu parlamentu Bélu Bugára, ktorý v posledných prieskumoch padol na 3,2 percenta.

Politológ Grigorij Mesežnikov v rozhovore pre HNtelevíziu uviedol, že víťazstvo v prvom kole je pre Čaputovú prakticky rezervované. "Len potom sa musí zamerať na voličov s trochu inou hodnotovou orientáciou," dodal.

Maroš Šefčovič je podľa neho v oveľa horšej situácii. "Pre Šefčoviča je situácia veľmi zložitá. Smer mu dal síce veľkú výhodu, pretože je to silná strana. Tradičný volič Smeru sa priklonil k Šefčovičovi, ktorý veľmi rýchlo získal podporu. Ale môže to byť aj veľká nevýhoda, že je podporovaný stranou, voči ktorej panuje problematický vzťah voličov, ktorých by mohol osloviť," konštatuje Mesežnikov. 

  

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.