23.03.2019, 17:48

Politológ hodnotí diskusiu: Bolo to tvrdé. Čaputová a Šefčovič vytiahli silné argumenty

  • Pozrite si rozhovor s politológom Václavom Hříchom, ktorý zhodnotil diskusiu prezidentských kandidátov Maroša Šefčoviča a Zuzany Čaputovej.
  • Kto si lepšie poradil s témou "Kočner"?
  • Zvládla Čaputová otázky na svoju koncipientsku prax?
  • Kto presvedčil v náboženskej otázke?

Politológ Václav Hřích zhodnotil pre HNtelevíziu sobotnú diskusiu kandidátov na post hlavy štátu Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča.

"Debata bola kultivovaná, ale bola veľmi tvrdá. Vyťahovali na seba silné argumenty, len sa to snažili robiť kultivovanejšou formou ako pred prvým kolom," hovorí Hřích.

Keď sa diskusia oboch kandidátov dostala k téme Kočner, skončilo to podľa politológa neutrálne. "Bola to časť diskusie, kedy sa to zlomilo. Dovtedy mal iniciatívu Šefčovič," tvrdí odborník.

Politológ tvrdí, že pri téme vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice hovorili obaja kandidáti o iných časových obdobiach. "On hovoril o období po vražde a ona pred vraždou. Ich výroky spolu nesúperili."

Hřích si myslí, že zmena rétoriky Maroša Šefčoviča, ktorý sa profiluje ako konzervatívny kandidát, je volebná stratégia. "Veľa politikov má volebnú stratégiu a zvážia si, ktorý spôsob stratégie je pre nich najvýhodnejší, ale zároveň uveriteľný. Je potom na zvážení voličov, do akej miery sú ochotní uveriť nejakej zmene," dodal 

​Šefčovič podľa Hřícha musí mať stratégiu, lebo je vyzývateľ. "Čísla z prvého kola ukázali, že aktívny musí byť on. Musí hľadať témy, ktorými presvedčí voličov, preto aj ten relatívne veľký obrat v rétorike."   

Ako si kandidáti poradili s témou LGBTI? Kto bol víťazom dnešnej diskusie? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.