Niekto vo firme SpaceX zrejme urobil malú výpočtovú chybu. Elektromobil Tesla Roadster, ktorý tvoril záťaž rakety Falcon Heavy, podľa Technetu nemieri do pásu asteroidov, ako po štarte uvádzal na Twitteri Elon Musk.
Stroj sa mal podľa pôvodného plánu dostať najďalej zhruba niekam na úroveň dráhy Marsu, aby tak dokázal, že Falcon Heavy zvládne naviesť náklad na cestu k Marsu po tzv. Hohmannovej dráhe. Podľa Muskovho vyjadrenia sa zdalo, že dráha je však podstatne dlhšia a zavedie stroj hlboko do pásma asteroidov. Oficiálne údaje, ktoré Tesla nakoniec poskytla, však ukázali niečo iné.
Third burn successful. Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt. pic.twitter.com/bKhRN73WHF
— Elon Musk (@elonmusk) February 7, 2018
Dráha roadstera sa zatiaľ zdá byť viacmenej podobná tej pôvodne ohlásenej. Vozidlo sa dostane zhruba v júli do najvzdialenejšieho bodu svojej eliptickej dráhy okolo Slnka, ktorý skutočne bude ležať niekde blízko obežnej dráhy Marsu. K samotnej planéte sa však v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov priblíži maximálne na pár desiatok miliónov kilometrov.
Astronóm Jonathan McDowell pre server Space.com špekuloval, že v SpaceX jednoducho urobili chybu a dráhu zle spočítali. Možno preto, že plánovanie trasy po Slnečnej sústave firma pre zákazníkov obvykle nevykonáva.
Tesla tiež už dostala svoje vesmírne katalógové číslo (Tesla Roadster či Starman 2018-017A) a jej dráhu si môžete nechať spočítať od príslušných webových nástrojov. V textovej podobe napr. na NASA Horizons (zadajte do položky "Target Body" číslo -143205), graficky na stránke Gravity Simulator (tu so zadanými parametrami). A prvý "kozmický kabriolet" má konečne aj dedikovanú stránku WhereIsRoadster.com, kde je jeho predpokladaná poloha tiež vyznačená.
Čo plánuje SpaceX ďalej?
V roku 2018 sa očakáva ďalšie dve misie Falcon Heavy. Jednou bude vypustenie druhej satelitnej družice Arabsat 6A a druhou bude Vesmírny testovací program 2 pre vzdušné sily USA, ktorý tiež vypustí solárnu plachtu LightSail 2 pre spoločnosť Planetary Society, tvrdí Space.com.
Letový plán spoločnosti SpaceX zahŕňa aj budúce misie Falcon Heavy na vypustenie satelitov pre spoločnosti Inmarsat a Viasat.
"Máme niekoľko komerčných zákazníkov pre Falcon Heavy," povedal Musk. "Naozaj si nemyslím, že to bude prekážka prijímania národných bezpečnostných misií."
Falcon Heavy však nie je všetko, čo SpaceX a Musk chystajú v tomto roku. Spoločnosť ešte plánuje poslať astronautov na Falcon 9 a Dragon do konca roka.
A nakoniec je tu raketa BFR, ktorú chce Musk použiť na kolonizáciu Marsu. Je to úplne opätovne použiteľný štartovací systém a má masívnu kozmickú loď na vrchole rovnako masívneho boostera poháňaného 31 motormi SpaceX Raptor. (Falcon Heavy používa 27 motorov spoločnosti Merlin.)
Kombinovaná raketa a vesmírna loď bude mať 106 metrov a bude schopná vyniesť 150 ton na nízku obežnú dráhu, čím sa BFR stane silnejšou ako je raketa Saturn V, ktorá mohla vyniesť 135 ton.