ESO/M. Kornmesser
StoryEditor

Prvý "mimozemský" asteroid najskôr priletel zo sústavy s dvoma slnkami

22.03.2018, 12:30
Autor:
mlamla
Astronómovia našli domovskú sústavu asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Keď sa v októbri minulého roka podarilo teleskopom zachytiť planétku nazvanú 1I/2017 U1 'Oumuamua, nechcelo sa pôvodne príliš veriť, že prvýkrát môžeme pozorovať teleso z inej planetárnej sústavy. Ale dôkazy sú veľmi presvedčivé a v tejto chvíli sa zdá takmer isté, že išlo o planétku, ktorá sa pomerne "lenivo" pohybovala vesmírnym priestorom, kým sa (prakticky) čelne nestretla so slnečnou sústavou, píše Technet.cz.

Ako mohol objekt "osirieť", je v princípe celkom jasné: z jeho materskej sústavy ho musel vystrčiť vplyv gravitácie nejakého dostatočne hmotného objektu. Ale v skutočnosti to také jednoduché nie je. Astronómovia si najprv mysleli, že 'Oumuamua bude pravdepodobne stratená kométa, tieto telesá totiž majú dostatočne veľkú rýchlosť, aby zo svojej sústavy mohli pomerne ľahko uniknúť. V tomto prípade však o žiadnu kométu nešlo a v blízkosti Slnka teleso nevytvorilo charakteristický "chvost".

Ide zrejme o kamennú, či možno dokonca kovovú planétku s malým obsahom vody (minimálne na povrchu), čo pravdepodobne znamená, že únik z jej domovskej sústavy pre ňu musel byť najskôr obtiažny. Aby planétka získala potrebnú energiu, muselo sa pravdepodobne jednať o nejaký naozaj veľký objekt, minimálne obriu planétu typu Jupitera, prípadne išlo o hviezdu - a najlepšie dve hviezdy. To sú výsledky simulácie, ktorú vykonal s kolegami Alan Jackson z univerzity v Toronte (článok s výsledkami sa pripravuje na vydanie do časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, ale zatiaľ oficiálne nevyšiel).

Podľa simulácie Jacksona a spol. by zhruba tri štvrtiny všetkých podobných nebeských pútnikov mohli byť práve objekty vyvrhnuté zo systémov s dvoma slnkami, ktoré obiehajú pomerne blízko seba, povedal Jakcson pre Popular Mechanics. Gravitačné sily u takej dvojhviezdy môžu údajne ľahko vyvrhnúť objekty, ktoré sa dostanú k blízkosti bodu, okolo ktorého hviezdy obiehajú. Nie je ani málo dvojhviezd, ktoré vyhadzujú do okolia len kamenné objekty, pretože tie na svojej ceste zo sústavy sa dostanú príliš blízko k hviezdam v jej strede. A naopak je pomerne málo sústav s jednou hviezdou a dostatočne veľkými planétami, ktorých gravitácia by mohla kamenné planétky urýchliť vymrštiť mimo sústavu.

Výsledok nám však nepovie, odkiaľ presne 'Oumuamua môže pochádzať. Tím nenašiel v simuláciách žiadnu vhodnú domovskú sústavu, z ktorej by mohol objekt počas posledných zhruba stovky tisíc rokov "vypadnúť". A simulácie do vzdialenejšej minulosti sú zatiaľ nespoľahlivé.

01 - Modified: 2017-12-14 10:51:32 - Feat.: 0 - Title: Vedci preveria medzihviezdne teleso. Môže ísť o mimozemskú loď 02 - Modified: 2017-11-21 12:33:13 - Feat.: 0 - Title: Potvrdené: Záhadné vesmírne teleso pochádza z inej sústavy
01 - Modified: 2023-01-27 10:18:16 - Feat.: - Title: Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa 02 - Modified: 2023-01-26 18:48:42 - Feat.: - Title: Okolo Zeme preletí najbližší asteroid vôbec, bude veľký ako dodávka 03 - Modified: 2023-01-20 14:26:41 - Feat.: - Title: Astronómovia zostali poriadne prekvapení. Objavili netradičnú čiernu dieru, ktorá má tvar donutu 04 - Modified: 2023-01-15 09:00:00 - Feat.: - Title: Môže obsahovať tekutú vodu, má svoje Slnko. Vedci objavili planétu, ktorá sa podobá Zemi 05 - Modified: 2023-01-04 23:08:03 - Feat.: - Title: Musk pripomína bondovského záporáka, nemal by dostávať priestor, myslí si vedec
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. február 2023 04:48