StoryEditor

Odpad na obežnej dráhe z nás môže urobiť väzňov vlastnej planéty. Pozrite sa, čo všetko nás ohrozuje

09.01.2022, 23:01
Poškodenie robotického ramena Medzinárodnej vesmírnej stanice a trosky zostrelených satelitov v jej blízkosti nám pripomenuli, že už to nie je na zemskej obežnej dráhe bezpečné. Nad hlavami máme preplnené smetisko a súčasne diaľnicu s hustnúcou prevádzkou.

Pri májovej rutinnej kontrole Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bolo nájdené poškodenie robotickej palubnej paže Canadarm2. Do ramena, ktoré spravuje Kanadská vesmírna agentúra (CSA) už dvadsať rokov, urobil malú dieru zablúdený úlomok.

11. novembra musela stanica vykonať manéver pred troskami čínskej meteorologickej družice Fengyun-1C zostrelenej v roku 2007 samotnou Čínou pri teste protisatelitnej rakety (Anti-satellite Weapons, ASAT). Vzniklo tri a pol tisíc úlomkov, z ktorých niektoré ISS stále ohrozujú.

Rusko navyše o štyri dni neskôr zostrelilo vlastný satelit Ikar 39L. Náraz protidružicovej rakety vytvoril ďalších zhruba pätnásťsto úlomkov pohybujúcich sa v blízkosti ISS. Posádka stanice sa ukryla kvôli ich neskorej detekcii do rakiet Sojuz a Crew Dragon pre prípadný zásah.

Tieto nedávne incidenty ukazujú, že máme nad svojimi hlavami problém, ktorý síce pre jeho vzdialenosť nevidíme, čo však neznamená, že sa nás netýka.

Na orbite pribúda všetko, len nie voľné miesto

Každá zrážka vygeneruje množstvo kozmického smetia. Pokiaľ tieto trosky narazia do iných objektov, vzniknú ďalšie úlomky, a tak stále dookola. Tomuto javu sa hovorí Kesslerov syndróm av roku 1978 ho opísal...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 13:22