NASA/ESA/A.Simon
StoryEditor

Slováci pomenovali exoplanétu a jej hviezdu. Ich názvy pochádzajú zo staroslovenčiny

17.12.2019, 13:09
Autor:
TASRTASR
Exoplanéta s označením HAT-P-5b (na snímke vpravo v porovnaní s Jupiterom) a jej materská hviezda, ktoré sa premietajú v súhvezdí Lýra, nesú po novom slovenské názvy Kráľomoc a Chasoň.

O podobách týchto názvov rozhodla hlasovaním slovenská verejnosť v rámci projektu Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), ktorý dal všetkým krajinám sveta možnosť pomenovať vybrané exoplanéty a ich materské hviezdy. Výsledky projektu IAU100 NameExoWorld oznámili na utorkovom slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo v Parížskom observatóriu.

Stovky návrhov

„Do projektu sa zapojilo viac ako 780-tisíc ľudí z vyše 110 krajín sveta, medzi ktorými bolo aj Slovensko. Po prvýkrát v histórii tak Slovenky a Slováci dostali možnosť pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu,“ informoval Rudolf Gális z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku. „Zároveň to bola skvelá možnosť predstaviť krásy a záhady vesmíru širokej verejnosti a tiež zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a aktívne spoznávanie sveta.“

Projekt sa konal v rámci osláv storočnice IAU. Celosvetovo bolo zaslaných vyše 360-tisíc návrhov pomenovaní exoplanét a ich materských hviezd. Z týchto návrhov národné komisie vybrali tie najlepšie, za ktoré potom hlasovalo viac ako 420-tisíc ľudí.

Do prvého kola súťaže Slováci prihlásili takmer 540 návrhov. Národná komisia vybrala 12 dvojíc pomenovaní, o ktorých verejnosť na Slovensku mala možnosť hlasovať v druhom kole.

„Následne sme hlasovanie vyhodnotili a výsledky zaslali riadiacemu výboru IAU, ktorý rozhodol o prijatí víťazného návrhu ako oficiálneho pomenovania telies slovenského exoplanetárneho systému,“ uviedol Jaroslav Merc z UPJŠ, predseda organizačného výboru projektu na Slovensku.

Hlasovali aj za Parenicu a Halušku

Víťaznou témou sa stali staroslovenské pomenovania Slnka a Jupitera - Chasoň a Kráľomoc. Autorom víťazného návrhu je Miroslav Mesaroš. Tieto názvy budú používané spoločne s existujúcim vedeckým označením.

V hlasovaní skončila ako druhá téma postavy zo slovanskej mytológie - Svarog a Vesna a treťou typické slovenské pokrmy - Parenica a Haluška. „Chasoň a Kráľomoc však vyhrali s prehľadom, keď získali vyše 800 z celkového počtu takmer 2200 prijatých hlasov,“ konštatoval Merc po vyhodnotení celoslovenského hlasovania.

„Slovenská“ exoplanéta sa premieta do súhvezdia Lýra, neďaleko druhej najjasnejšej hviezdy severnej hviezdnej oblohy Vega. Ide o planétu, ktorá sa podobá na Jupiter, je len o šesť percent ťažšia. Obieha okolo hviezdy podobnej Slnku, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 990 svetelných rokov.

„Materská hviezda je z nášho územia pozorovateľná počas celého leta aj malými ďalekohľadmi. Samotnú exoplanétu však zatiaľ nie je možné pozorovať ani tými najväčšími ďalekohľadmi na svete,“ priblížil organizačný výbor projektu.

01 - Modified: 2022-06-27 17:37:56 - Feat.: - Title: Najnovší objav prekvapil vedcov: Dve planéty podobné Zemi sa nachádzajú veľmi blízko našej planéty 02 - Modified: 2020-11-09 12:44:22 - Feat.: - Title: Zoznámte sa s bizarnou "pekelnou" planétou. Vedci ju práve objavili 03 - Modified: 2020-10-02 14:18:35 - Feat.: - Title: Ako to vyzerá na najextrémnejšej planéte? Vedci ju práve odhalili 04 - Modified: 2020-07-24 11:11:53 - Feat.: - Title: Vôbec prvýkrát odfotili mladú hviezdu podobnú Slnku s dvoma obrovskými exoplanétami 05 - Modified: 2020-06-10 13:23:36 - Feat.: - Title: Ako Slnko a Zem. Astronómovia objavili dvojicu, ktorá sa im prekvapivo podobá
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
07. december 2022 10:28