Wikipedia/Wilson44691
StoryEditor

Štúdia: Deň na Zemi bol kedysi kratší. A rok, naopak, dlhší

13.03.2020, 12:12
Autor:
TASRTASR
Počas éry dinosaurov bol deň na Zemi asi o pol hodinu kratší než dnes - a rok trval 372 dní. Tvrdí to nová štúdia, o ktorej v piatok napísala webová stránka americkej stanice CNN.

Vedci na svoje zistenia prišli výskumom ulít datovaných do obdobia neskorej kriedy pred približne 70 miliónmi rokov.

Druhohorné mäkkýše podľa vedcov zaznamenávali svoj život v každodenných krúžkoch na svojich ulitách, čo vedcom umožnilo analyzovať bežný denný a ročný cyklus v danom období.

„Máme asi štyri až päť dátových bodov za deň, a to je niečo, čo sa v geológii takmer nikdy nepodarí. Je to úžasné,“ povedal Niels de Winter, hlavný autor štúdie a analytický geochemik z Bruselskej slobodnej univerzity (Vrije Universiteit Brussel, VUB).

Vedci tvrdia, že počet dní v roku sa počas histórie Zeme skracoval, dĺžka dňa - naopak - rástla. Môže za to gravitácia Mesiaca, ktorá spomaľuje zemskú rotáciu.

Štúdia takisto opisuje podmienky, v ktorých mäkkýše žili. Vtedajšie oceány boli teplejšie než dnešné. Teplota vody dosahovala až 40 stupňov Celzia v lete a 30 stupňov v zime.

Vedci však majú k dispozícií iba obmedzený počet vzoriek. Mäkkýš, ktorého skúmali, žil vo vtedajšej tropickej oblasti na území dnešného Ománu, kde sa v súčasnosti nachádza púšť.

01 - Modified: 2025-12-03 12:30:00 - Feat.: - Title: Mars ti ukradne čas. Vysvetľujeme, prečo tu dni plynú rýchlejšie než na Zemi a čo to spraví s budúcimi misiami 02 - Modified: 2025-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Odpovede na rôzne záhady. Môžu zvieratá bez mozgu myslieť? A je bezpečné jesť avokáda, keď zhnednú? 03 - Modified: 2025-10-21 11:44:49 - Feat.: - Title: Superpočítač NASA predpovedal koniec sveta. Stane sa tak omnoho skôr, než sme si mysleli 04 - Modified: 2025-10-15 13:00:00 - Feat.: - Title: Pod zemou sa deje niečo zvláštne: Magnetické pole Zeme sa čoraz viac prepadáva, toto je najkritickejšia oblasť 05 - Modified: 2025-09-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Obľúbené koaly trávia na zemi len jedno percento svojho života. Majú na to dobrý dôvod
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
06. december 2025 06:18