Explózia supernovy sa odohrala sa približne 4,6 miliardy svetelných rokov ďaleko od Zeme v relatívne malej galaxii a podľa odborníkov môže byť typom supernovy, ktorý bol doteraz opísaný iba teoreticky. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nevídanej supernove, nazvanej SN2016aps, predchádzalo spojenie dvoch obrovských hviezd, pričom každá z nich bola 50-krát väčšia ako Slnko.
Zhruba 1000 rokov pred explóziou sa obe vesmírne telesá spojili do jednej masívnej hviezdy, pri následnom výbuchu sa uvoľnilo dvakrát toľko energie, než u iných doteraz zaznamenaných supernov.
„Zistili sme, že supernova bola neobyčajne jasná kvôli silnej kolízii sutín s plynným obalom hviezd,“ uviedol astrofyzik Matt Nicholl z univerzity v anglickom Birminghame a vedúci autor štúdie uverejnenej tento týždeň v odbornom časopise Nature Astronomy.
Hviezdy zanikajú niekoľkými rôznymi spôsobmi v závislosti od ich veľkosti a ďalších vlastnostiach. Keď masívne hviezda (teda taká, ktorá má osemkrát väčšiu hmotnosť ako Slnko) spotrebuje všetko svoje palivo, vychladne a jej jadro kolabuje. Nárazová vlna vyvolaná kolapsom septembra tak jasne, že jej jas dokáže zatieniť aj celej galaxie.
Také masívne hviezdy ako tá, ktorej explózii vedci pozorovali, sa podľa Nicholla pravdepodobne častejšie vyskytovali v ranej histórii vesmíru. „Povaha týchto hviezd je jednou z veľkých otázok astronómie,“ uviedol astrofyzik. „V astronómii platí, že čím vzdialenejšie veci sú, tým hlbšie do minulosti sa pozeráme. Možno sa teda podarí zahliadnuť jedny z prvých hviezd, ak explodujú podobne, ako táto hviezda. Teraz už vieme, čo máme hľadať,“ uzatvára Nicholl.