Sonda DART americkej vesmírnej agentúry NASA zasiahla dnes podľa plánu mesiac planétky Didymos, išlo o prvý test obrany Zeme pred vesmírnym telesom. Tento asteroid žiadne nebezpečenstvo pre Zem nepredstavoval.
Podľa Jiřího Šilhu z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Univerzite Komenského v Bratislavy ide určite o veľký miľník.
"Misia ukazuje na to, že dokážeme vyvinúť kvalitný systém, ktorý je schopný zasiahnuť iné teleso veľmi malých rozmerov milióny kilometrov od Zeme. Ide o výpočet presných dráh asteroidu a aj družice, presnú polohu mesiačika voči materskému asteroidu, a aká je ich presná vzájomná dynamika, ktorá sa získala z fotometrických a radarových pozorovaní zo Zeme uskutočnených astronómami," uviedol pre HN.
Cieľom je zmeniť dráhu telesa
Či a ako sa podarilo zmeniť jeho trajektóriu, zistí NASA o niekoľko dní či týždňov. Informovala o tom NASA na Twitteri. S analýzou fotometrických dát získaných po náraze sondy DART pomôžu aj vedci z Česka.
"Nie, toto nie je zápletka filmu, akú sme videli napríklad v snímke Armageddon," uviedol šéf NASA Bill Nelson k experimentu, v ktorom prvýkrát vedci testujú postup doteraz známy len z katastrofických filmov. Cieľom experimentu je zmeniť dráhu vesmírneho telesa, ktoré by mohlo byť nebezpečné pre Zem.
"Tento spôsob zmeny dráhy prirodzeného telesa je jedným z najrealistickejších, ktoré máme k dispozícii v rámci planetárnej obrany. Musíme si však počkať na pozorovania astronómov, aby sme potvrdili zmenu dráhy a v roku na ESA misiu HERA, ktorá nám odhalí v r. 2026 čo sa dialo po náraze," vysvetlil Šilha.
Zostáva vám 53% na dočítanie.