Snímky zachytávajú objav v hmlovine Orion, nový pohľad na Urán, Wolfovu-Rayetovu hviezdu a Prstencovú hmlovinu. FOTO: NASA, ESA, CSA, STSCI, Webb ERO Production Team, M. Barlow, N. Cox, R. Wesson, M. Zamani, Pdrs4all Ers TeamFOTO: NASA, ESA, CSA, STSCI, Webb ERO Production Team, M. Barlow, N. Cox, R. Wesson, M. Zamani, Pdrs4all Ers Team
StoryEditor

Zmenili naše chápanie vesmíru. Úchvatné fotky, ktoré v roku 2023 priniesol teleskop Jamesa Webba

04.01.2024, 00:00
  • Vesmírny teleskop Jamesa Webba je v prevádzke už tretí rok.
  • Tento zázrak nám umožnil vidieť a pochopiť vesmír úplne novým spôsobom.
  • Prinášame niektoré z najpozoruhodnejších snímok, ktoré v minulom roku urobil, a čo znamenajú pre vedu.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba americkej agentúry NASA nie je ničím menším ako technologickým zázrakom. Dokáže vidieť objekty 100-krát slabšie ako Hubblov teleskop, je to najvýkonnejší vesmírny teleskop, aký bol kedy skonštruovaný.

Webb pozoruje vesmír vo vlnových dĺžkach svetla, ktoré ľudia nevidia, a zisťuje doteraz nevidené objekty, ktoré astronómom pomáhajú vidieť náš vesmír úplne novým spôsobom.

Netieni ho zemská atmosféra

„Vesmírny teleskop Jamesa Webba sníma žiarenie v infračervenom okne, čiže tepelné žiarenie. Je to iné ako pri Hubblovom ďalekohľade, ktorý bol skonštruovaný na pozorovanie vo viditeľnom a v ultrafialovom svetle. Webbov teleskop má zrkadlo s priemerom 6,5 metra oproti HST s priemerom 2,4 metra. Zberná plocha nového ďalekohľadu je teda viac ako sedemkrát väčšia. V infračervenej oblasti prenikne aj do vnútra rôznych prachových útvarov, ktoré boli pre Hubblov teleskop nepriehľadné,“ uviedol pre HN Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.   

Výhodou tohto teleskopu je podľa neho jeho umiestnenie vo vesmíre bez tienenia zemskou atmosférou. „Zemská atmosféra blokuje škodlivé vysokoenergetické žiarenie, ako sú röntgenové lúče, gama lúče a väčšina ultrafialových lúčov. No blokuje tiež väčšinu infračerveného žiarenia, s výnimkou niekoľkých úzkych rozsahov vlnových dĺžok, ktoré sa dostanú až k pozemským infračerveným ďalekohľadom. Webbov teleskop pracuje bez týchto obmedzení,“ vysvetlil astronóm.

Dodal, že Webbov teleskop získava energiu zo solárnych panelov, ale zároveň je samotný ďalekohľad krytý smerom od Slnka, lebo treba zabrániť, aby ho zohrievalo. „Keby bola konštrukcia ďalekohľadu teplejšia ako žiarenie, ktoré má sledovať, nič by sme nevideli. Zrkadlo má tvar paraboly, na ktorú dopadá svetlo, a to sa sústreďuje do ohniska, kde sú prístroje na jeho spracovanie.“

V druhom roku svojej činnosti nám Webbov teleskop poskytol veľkolepé snímky vesmíru, ktoré sú úchvatné na pohľad, no zároveň sú plné vedeckých informácií o vzniku hviezd, malých čiernych dier, vývoji galaxií a oveľa viac. V tomto procese viedol k prelomovým objavom a tiež vytvoril niekoľko nových otázok pre astronómov, nad ktorými by sa mali zamyslieť. Tu sú niektoré z najpôsobivejších záberov vesmírneho teleskopu v tomto roku a objavy a záhady, ktoré z nich vzišli:

01 - Modified: 2024-09-17 14:20:37 - Feat.: - Title: V stredu ráno bude možné pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca 02 - Modified: 2024-09-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Vedci našli v kozme zmutované baktérie. NASA tvrdí, že môžu ohroziť posádku na vesmírnej stanici 03 - Modified: 2024-09-16 08:00:00 - Feat.: - Title: Mazurek desaťročia používal kameň ako zarážku do dverí. Ukázalo sa, že ide o vzácny meteorit za desiatky tisíc 04 - Modified: 2024-09-16 08:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Nové satelitné zábery z Marsu vedcom vyrazili dych. Na jednom z najpodivnejších miest planéty boli roztrúsené tisíce pavúkov 05 - Modified: 2024-09-15 08:55:57 - Feat.: - Title: Misia je dokončená. Posádka historickej súkromnej misie Polaris Dawn sa vrátila na Zem
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
20. september 2024 09:58