Dnešný štart rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) bol odložený kvôli nepriaznivému počasiu. Nad Kennedyho vesmírnym strediskom na Floride, odkiaľ mala raketa s štvorčlennou posádkou o 18:09 SELČ odštartovať, sa totiž objavili mračná, uviedla spoločnosť SpaceX na sociálnej sieti X s tým, že ďalší pokus sa plánuje na piatok.
Posádku misie Crew-11 tvoria astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Zena Cardmanová a Mike Fincke, japonský astronaut Kimija Jui a ruský kozmonaut Oleg Platonov. K ISS sa pôvodne plánovali pripojiť v sobotu po približne 39 hodinách letu, píše agentúra Reuters.
Kým bežné dlhodobé výpravy na ISS trvajú šesť mesiacov, misia Crew-11 možno bude prvou z mnohých, ktoré budú trvať osem mesiacov, píše Reuters. Podľa Reuters by sa tak mohlo stať v rámci snahy zosúladiť harmonogramy amerických misií s ruskými.
Misia bude prvým letom do vesmíru pre Cardmanovú, ktorá sa stala astronautkou NASA v roku 2017, a tiež pre Platonova, inžiniera vyškoleného v oblasti prevádzky lietadiel a riadenia letovej prevádzky, ktorý sa stal kozmonautom v roku 2018.
Štartu rakety dnes mal prihliadať šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Bakanov, ktorý sa dnes má rovnako stretnúť s dočasným riaditeľom NASA a ministrom dopravy Seanom Duffym.
