Reuters
StoryEditor

V skutočnom svete by sa Nemov otec zmenil na jeho matku, ukázal výskum

24.07.2017, 11:45
Autor:
ČTKČTK
Obľúbený animovaný film Hľadá sa Nemo by sa skončil celkom inak, ak by odrážal skutočný život rybiek klaunov.

Kým by sa Nemo a jeho otec Marlin vrátili z výpravy cez oceán, bola by z Marlina matka, napísal denník The Sun. Výskum ukázal, že samčekovia klaunov, ktorí majú výrazne oranžovú farbu s modrobielymi pruhmi lemovanými čiernou linkou, sa menia na samičky, aby chránili svoje teritórium a mali ďalšie mláďatá. Samičky tohto druhu sú väčšie a agresívnejšie ako samčekovia. Sú dokonca zaznamenané prípady, keď napadli žraloka.

Rybky klauni žijú v tropickej klíme na morských sasankách, kde zostávajú celý život. Samčekovia sa starajú o vajíčka, zatiaľ čo samičky fungujú ako ochranka - sledujú okolie, či sa neblížia predátori a vydávajú varovania, ak ich objavia - a v niektorých prípadoch ich dokonca napadnú.

Vo filme Hľadá sa Nemo zožerie mamu Nema barakuda, zatiaľ čo otec Marlin prežije. Nemo je jeho posledný potomok, ale stratí sa. Prenasledujú ho žraloky a so šťastím sa mu podarí utiecť z akvária u zubára, než nájde cestu späť domov.

Avšak v skutočnom rybom svete by sa Marlin medzitým zmenil na samičku a nakládol by novú várku vajíčok, ak by sa spáril s mladším samčekom žijúcim v ich sasankovom domove.

Evolučná biologička Suzanne Millsová a morský biológ Ricardo Beldade skúmali behaviorálne, telesné a hormonálne zmeny u klaunov počas niekoľkých rokov vo Francúzskej Polynézii. Svoje zistenia predložili na 50. výročnom sympóziu Rybárskej spoločnosti Britských ostrovov na Exeterskej univerzite.

"Rybky klauni neopúšťajú sasanku po celý svoj život," povedala Millsová. "Najväčší jedinec je samička, a ak je zabitá predátorom alebo uhynie, potom samec - teda Nemov otec - zmení pohlavie a stane sa reproduktívnou samičkou. Takže kým by sa Nemo na konci filmu konečne vrátil späť na svoju sasanku, prišiel by tam so svojou matkou," dodala biologička.

"Táto premena zo samca na samičku vyžaduje veľa hormonálnych zmien. Keď samec zmení pohlavie, potom sa najväčší zo zvyšných samčekov stane jej novým partnerom, s ktorým nakladie vajcia," uviedla Millsová.

Jej výskum sa primárne zameral na zistenie, ako hormonálne, behaviorálne a fyziologické charakteristiky rybiek klaunov ovplyvňujú klimatické zmeny a zásahy človeka, ako je napríklad hluk lodných motorov.

01 - Modified: 2022-11-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek 02 - Modified: 2022-11-03 14:06:02 - Feat.: - Title: Slovensko chce zvýšiť financovanie výskumu a vývoja, teraz patrí na chvost Únie 03 - Modified: 2022-10-26 17:03:01 - Feat.: - Title: Takmer každý človek na Slovensku očakáva od firiem aktivity nad rámec zákona. Nemajú iba tvoriť zisk 04 - Modified: 2022-10-09 07:00:00 - Feat.: - Title: Socialistické Československo malo prvenstvo vo výskume LSD, látku údajne vyskúšal aj Miloš Zeman 05 - Modified: 2022-10-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zažil si pocit déjà vu? Vedci veria, že konečne našli dôvod, prečo sa deje
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
18. november 2022 18:01