V súčasných štúdiách nebola u žien s potvrdenou diagnózou COVID-19 preukázaná prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 po pôrode v materskom mlieku. Zároveň sa toho bohužiaľ o tomto víruse nevie dosť, aby sa dalo jednoznačne povedať, či dojčiť, alebo nie. Všetka starostlivosť o dieťa narodené matke s potvrdenou diagnózou vrátane dojčenia preto musí byť konzultovaná s lekárom a spočiatku vykonávaná ideálne pod odborným dohľadom. Materské mlieko je pre väčšinu detí najlepším zdrojom výživy a navyše obsahuje veľa protilátok, ktoré dieťa v prvých mesiacoch života chráni, teda je snaha dojčenie obmedziť len v najzávažnejších prípadoch. Matka a najbližšia rodina musia urobiť všetky možné opatrenia, aby sa zabránilo prenosu vírusu na dieťa - dôkladné umývanie rúk pred kontaktom s dieťaťom či nosenie rúška či respirátora pri dojčení. Pri používaní odsávacej pumpy je potrebné si dôkladne umyť ruky pred jej použitím a následne dbať na správne vyčistenie pumpy. Odporúčané je tiež mlieko odstriekavať, aby sa udržala laktácia.Pixabay
StoryEditor

Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

28.09.2021, 14:08
Autor:
TASRTASR
Protilátky proti covidu sa vylučujú do materského mlieka niekedy aj desať mesiacov po prekonaní tejto choroby, vyplýva z novej štúdie amerických vedcov.

Ako píše britský denník The Guardian, výskum priniesol dôkazy, že matka s protilátkami neutralizujúcimi vírus prenáša svoju nadobudnutú imunitu aj na svoje dojča.

Bádatelia sa pritom domnievajú, že tieto protilátky dokážu využiť aj na liečbu dospelých ľudí s ťažkým priebehom pľúcnej choroby, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2.

88 percent vzoriek malo neutralizujúce protilátky

Protilátky vylučované do materského mlieka po prekonaní covidu sú odlišné od imunoglobulínu G (IgG), ktorý telo produkuje po zaočkovaní - aj keď isté množstvo IgG sa do mlieka dostane.

Vedci objavili v materskom mlieku žien po covide najmä sekrečný imunoglobulín A (ScIgA), ktorý priľne na tkanivo respiračnej a tráviacej sústavy dieťaťa a tak ho chráni pred vírusom.

Skorší výskum síce potvrdil prítomnosť protilátok voči koronavírusu v materskom mlieku, doteraz však nebolo jasné, či sú schopné neutralizovať vírus a ako dlho ich matka vylučuje.

Doktorka Rebecca Powellová spolu s kolegami z newyorskej nemocnice Mount Sinai skúmali vzorky mlieka od 75 žien, ktoré prekonali covid.

Zistili, že 88 percent z nich obsahovalo protilátky, z ktorých väčšina dokázala koronavírus neutralizovať, a týmto spôsobom zabrániť infekcii.

Sekrečný imunoglobulín A by bolo možné z mlieka extrahovať a využiť aj na liečbu dospelých osôb s ťažkým priebehom ochorenia, domnieva sa Powellová.

Sliznice, ktoré sa nachádzajú aj v dýchacích cestách, sú totiž prirodzeným prostredím sekrečných IgA. "Veľmi dobre tam prežívajú a fungujú," priblížila Powellová.

Protilátky by mohol pacient užiť napríklad cez inhalátor, navrhla Powellová s tým, že "táto liečba by mohla byť veľmi efektívna v tom období, keď je osoba veľmi chorá, ale ešte nie je v stave, (keď musí byť prijatá na oddelenie intenzívnej starostlivosti)."

Porovnali vplyv vakcín na protilátky v mlieku 

Powellovej tím tiež porovnal tri rôzne vakcíny a ich vplyv na množstvo proticovidových protilátok v mlieku. Všetky účastníčky štúdie očkované látkou od firmy Moderna mali v mlieku IgG a 71 percent z nich aj IgA.

Po vakcíne Pfizer malo IgG 71 percent žien a IgA 51 percent. Po jednodávkovej vakcíne Johnson & Johnson (J&J) malo protilátky IgG 38 percent pacientok a IgA len 23 percent.

"Vieme, že hladina protilátok po RNA vakcínach je v porovnaní s inými očkovacími látkami extrémne vysoká. Na ochranu pred infekciou nepotrebujete nutne tak veľa protilátok, ale efektivita mlieka je závislá od ich vysokého množstva v krvi, odkiaľ sa prenášajú do mlieka. Vakcína produkuje menej protilátok, a preto sa ich menej dostalo aj do mlieka," vysvetlila Powellová.

01 - Modified: 2023-05-30 12:04:53 - Feat.: - Title: Možnosť úniku covidu z laboratória by sa nemala vylučovať, vyjadril sa čínsky vedec 02 - Modified: 2023-05-15 14:25:14 - Feat.: - Title: Organizátori Giro d‘Italia opätovne zaviedli povinné rúška 03 - Modified: 2023-05-03 12:42:18 - Feat.: - Title: Čínsky aktivista, ktorý zdokumentoval začiatky covidu vo Wu-chane, je na slobode 04 - Modified: 2023-04-18 20:27:54 - Feat.: - Title: SARS-CoV-2 bude naďalej spôsobovať významné respiračné ochorenia, tvrdí WHO 05 - Modified: 2023-04-17 09:02:42 - Feat.: - Title: Vakcíny proti covidu-19 v Európe zachránili vyše milióna životov, tvrdí WHO
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. jún 2023 20:36