Kým so stresom môžeme často bojovať sami, naozajstnú depresiu a ďalšie vážnejšie psychické problémy je nutné riešiť s odborníkom, píše iDNES.
Depresia patrí medzi najrozšírenejšie duševné poruchy vôbec a postihuje všetky vekové kategórie, deti nevynímajúc. Ľudia trpiaci depresiou majú zvyčajne pocit, že neexistuje nádej na zlepšenie. Oproti očakávaniu sú depresie celkom dobre liečiteľné a nemusí veľakrát ísť ani o dlhodobú liečbu.
Bohužiaľ sa aj v dnešnej dobe, keď sa o duševných poruchách a depresiách na verejnosti bežne hovorí, väčšina ľudí za svoj stav hanbí a než sa odhodlajú problémy riešiť, môžu uplynúť aj dlhé roky. Potom je samozrejme, ako s každou chorobou, ktorú necháme príliš dlho pôsobiť na naše telo, liečba oveľa ťažšia a zdĺhavejšia.
Ako však zistiť, či sú vaše psychické ťažkosti vážnejšieho rázu? Kedy sa bežné pocity úzkosti, náladovosť a nadmerný stres zmenia na problém, ktorý sami nezvládnete? Napovie vám nasledujúci výpočet príznakov, ktoré môžu byť dôvodom k návšteve odborníka.
Aké môžu byť dlhodobé dôsledky neliečenej alebo včas nerozpoznanej depresie? "Zdraví ľudia to asi veľmi ťažko chápu, ale život s depresiou je neznesiteľný. Život preteká medzi prstami a človek postupom času stráca všetko, čo malo zmysel. Akoby vnútri zhasol plameň, svetlo sa mení na tmu. Bez správnej kvalitnej liečby môže depresia aj zabíjať. Najhoršie je nevyhľadať pomoc odborníka a prehĺtať lieky, ktoré si sami naordinujete. Je potrebné si uvedomiť, že depresia nie je nedostatok vôle alebo nechuť chorého. Ide o veľmi vážnu a nebezpečnú chorobu. Mení človeka od základu a pomaly a iste ho ničí. Teda v tom prípade, ak včas nevyhľadá pomoc, " opisuje Lucia Mucalová, terapeutka pre deti, rodiny a medziľudské vzťahy.
A dodáva, že sú bohužiaľ prípady, keď je depresia v takej fáze, že kombinácia lieku s terapiou príliš nepomáha. "Je to niekedy beh na dlhú trať. Ale zostať s depresiou sám môže byť cesta k smrti. Chorému sa potom môže zdať, že vziať si život je jediné východisko. Depresia si môže nájsť každého z nás. Aj veľmi pozitívny človek s životným nadhľadom môže padnúť na dno. Do života sa vkráda patologický smútok, ničí zvnútra i zvonka, berie zmysel života. Všetko obťažuje, nič nemá význam, zlá nálada na dennom poriadku, do hlavy sa vkladajú myšlienky, prečo mám vlastne žiť? Ľudia s depresiou často hovoria, síce žijem, ale som vnútri mŕtvy. Všetko je mi jedno. Už sa mi nechce z postele, dajte mi pokoj. Chcem umrieť," vysvetlila terapeutka Mucalová.
Zvažovali ste otázku: "Aký to má všetko zmysel?" Ak vás často prepadajú pocity beznádeje a začínate sa príliš zaujímať o to, či má váš život vôbec zmysel, či sú vaše vzťahy a záujmy zmysluplné a vidíte všetko čierne, jedná sa podľa doktora Gadha o nespochybniteľné známky toho, že niečo nie je v poriadku. Doktor Gadh považuje za ideálne zveriť sa odborníkovi so svojimi pocitmi a úzkosťami skôr, než sa vôbec dostanete do štádia, keď nevidíte žiadny zmysel života.