Zistenie publikované v časopise Science Translational Medicine môže pomôcť vedcom odhaliť, prečo mužské imunitné systémy reagujú odlišne od tých ženských.
Rôzne reakcie na covid
Treba však pripomenúť, že išlo o malú študijnú vzorku 38 žien, ktoré boli infikované covidom počas tehotenstva.
Keď sa deti narodili, vedci zaznamenali výrazné rozdiely v prenose protilátok na dojčatá mužského a ženského pohlavia. Dievčatá narodené matkám infikovaným covidom mali pri narodení výrazne viac protilátok.
Zaujímavosťou je, že zasiahnuté boli aj samotné ženy. Tie, ktoré nosili chlapcov, mali menej protilátok ako ženy, ktoré porodili dievčatá.
Zistenia môžu naznačovať širšie rozdiely v tom, ako muži a ženy reagujú na covid. Zdá sa, že mužské plody vyvinuli zápalovú reakciu na vírus, ktorá nebola zistená u ženských plodov.
Imunita, ktorá sa začína v maternici
Andrea Edlowová, spoluautorka štúdie a špecialistka na matersko-fetálnu medicínu z Massachusetts General Hospital povedala, že zápal môže narúšať schopnosť matky prenášať protilátky proti koronavírusu nenarodenému chlapcovi.
Toto je vodítko k tomu, prečo covid postihuje mužov vážnejšie ako ženy. Samotná reakcia na vírus môže začať ešte pred narodením.
"Je toho veľa, čo sa napísalo o tom, ako mužský plod žije nebezpečne na hranici zápalu. Dáva nám to určité znaky o mužskej imunite, ktorá sa začína v maternici," dodala Edlowová.