StoryEditor

Kabelky a peňaženky majú viac baktérií ako záchod. Takto sa ochránite

03.08.2018, 10:08
Autor:
sansan
Bankovky sa radia medzi najšpinavšie povrchy, na ktorých prebývajú vírusy, baktérie, plesne aj parazity.

Napriek tomu ich uprednostňuje až 41 percent Slovákov, ktorí platia všetko alebo väčšinu nákupov v hotovosti. Ide najmä o študentov, ktorí v preferovaní bankoviek pred kartou predbehli aj dôchodcov. Vychádza to z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1 454 respondentov.

Plesne aj niekoľko mesiacov

Na bankovkách sa vyskytuje napríklad Zlatý stafylokok, baktéria, ktorá dokáže spôsobiť otravu krvi, zápal pľúc a infikovať srdcový sval alebo srdcové chlopne, čo môže viesť k zníženej práceschopnosti srdca. Prežíva na nich týždeň až mesiac.

Mesačnú životnosť má baktéria E. coli, ktorá vyvoláva hnačkové ochorenia. Na papierových peniazoch rovnako dlho prebýva aj vírus hepatitídy, vajíčka hlíst sa na nich držia 2 až 3 mesiace, pleseň aj niekoľko mesiacov. V období zvýšených vírusových ochorení sú aj bankovky jednou z možností, ako sa môžeme nakaziť. Chrípkový vírus na ich povrchu prežije aj tri dni.

 „V drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými. Väčšina baktérií, s ktorými sa na povrchoch predmetov stretávame, nie je pre organizmus človeka škodlivá a nepredstavuje ohrozenie zdravia a vznik ochorení. Vyhnúť sa infekcii je pomerne jednoduché. Základná hygiena, ako umývanie rúk pred jedlom, či po použití toalety, po ceste verejnou dopravou, alebo aj po návšteve obchodu a po kontakte s peniazmi, zbaví ruky väčšiny baktérií,“ hovorí Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Horšie ako záchod

Podľa štúdie z roku 2015 uverejnenej v časopise Advanced Biomedical Research najväčšia hrozba číha aj na spodnej časti tašiek. Keď vedeckí pracovníci z University of Mauritius vyčistili vonkajšiu stranu 145 mužských a dámskych penaženiek a kabeliek, našli niekoľko druhov baktérií.

Ženy nosia svoje tašky skoro všade, kam idú, ale ukazuje sa, že tie môžu niesť viac ako len ich každodenné potreby. Kabelky sú podľa odborníkov jedným z najhorších miest pre choroboplodné zárodky.

V typickej domácnosti je podľa vedcov z organizácie Good Housekeeping Institute osem zárodkov, v ktorých sa nachádza viac baktérií ako majú priemerné toalety vrátane zubných kefiek, diaľkových ovládačov a kúpeľňových utierok. Ale keďže kabelky majú tendenciu cestovať takmer všade a často sa umiestnujú na podlahy, boli zaradené medzi najhorších páchateľov. Uvádza to Independent.

"Zatiaľ čo toalety, kuchynské pracovné dosky a iné notoricky "špinavé" priestory sa pravidelne čistia počas domácich prác, v skutočnosti sú tu menej zrejmé miesta, ktoré vyžadujú dôkladné vyčistenie. Málokto z nás má čas čistiť všetko, čo by sme mali každý týždeň, ale ignorovať tieto každodenné veci nás vystavuje nebezpečenstvu," uviedla správa.

Ďalšie kritické oblasti zahŕňajú štetiny zubnej kefky, na ktorých sa môžu usadiť aj vzduchom prenášané baktérie z blízkej toalety. Podobne aj diaľkové ovládače a iná elektronika, ako sú klávesnice a obrazovky prenosných počítačov, môžu byť magnetom pre baktérie. Netreba zabúdať na uteráky, utierky, pelechy domácich zvierat, koberce a kuchynské špongie.

Aby sa zabránilo šíreniu choroboplodných zárodkov, experti odporúčajú namiesto toho, aby ste si kabelku položili na podlahu v reštauráciách, toaletných kabínach alebo vlakových podlahách, zaveste ju na háčik alebo rukoväť dverí. Podobne by ste mali vždy pred splachovaním zavrieť dosku na WC a aby ste udržali vašu zubnú kefku čistú, môžete jej štetinky namočiť najviac na 15 minút do ústnej vody.

01 - Modified: 2018-04-27 08:34:42 - Feat.: 0 - Title: Vaša klávesnica je pravdepodobne špinavšia ako záchod. Takto často ju treba čistiť 02 - Modified: 2017-05-25 12:16:46 - Feat.: 0 - Title: Ako často upratujete auto? Je zamorené baktériami 10-krát viac než záchod
01 - Modified: 2024-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Obrat vo vojne s mikróbmi. Pozrite sa, čo nám pomôže proti stále odolnejším baktériám 02 - Modified: 2024-09-17 12:20:56 - Feat.: - Title: Superbaktérie môžu do roku 2050 zabiť 40 miliónov ľudí, uvádza nová štúdia 03 - Modified: 2024-09-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Vedci našli v kozme zmutované baktérie. NASA tvrdí, že môžu ohroziť posádku na vesmírnej stanici 04 - Modified: 2024-09-16 08:27:15 - Feat.: - Title: Hrozí infekcia z vody. Pri záplavách útočí krysia horúčka, môže byť smrteľná 05 - Modified: 2024-09-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Miniatúrne hrozby pre naše zdravie. Ako eliminovať rizikové parazity a baktérie
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. november 2024 22:15