Západná civilizácia je takzvane dehelmintizovaná, teda bez červov. Pritom sme sa s nimi tisíce a tisíce rokov zžívali - po celú dobu evolúcie. Keď sme sa zo zberačov stali poľnohospodármi, bol to pre nás v tomto smere obrovský skok - začali sme žiť s radom týchto - ako už dnes vieme - prospešných organizmov. A nejde len o červy typu mrľa alebo pásomnica, ale aj o baktérie, ktoré v našich črevách tiež žijú. Od priemyselnej revolúcie ich však začalo zase ubúdať kvôli pokroku v zdravotníctve, rozvoju technológií, výrobe dezinfekciou, detergentov, zvýšeniu hygienickými štandardami a tiež kvôli ubývajúciemu kontaktu so zvieratami. Svoje urobilo aj plošné rozšírenie antibiotík.
"A tak sme viacmenej odstránili parazity nielen z okolitého prostredia, ale aj z vlastného tela," konštatuje vedkyňa Kateřina Jirků, ktorá stojí na čele nového Laboratóriá parazitárnej terapie v biologickom centre Akadémie vied ČR v Českých Budějoviciach.
A následky? Laicky povedané sa náš imunitný systém začal nudiť a začal si vymýšľať - obrazne povedané mať mrle. A tak vyskočil počet autoimunitných chorôb, keď imunitný systém spustí boj proti bunkám vlastného tela. Akoby hľadal, čo by tak mohol robiť iné, keď prišiel o svojich parazitov.
Čo presne sa deje v našom tele, keď v ňom máme baktérie či prvoky, alebo dokonca nejakého parazita?
Zistilo sa, že črevné organizmy, ako sú baktérie, ale aj parazity, sú úzko naviazané na náš imunitný systém. Majú spolu interakcie, odovzdávajú si signály, čím náš imunitný systém stimulujú a modelujú. Teraz, keď sme tieto organizmy, hovorí sa im "starí priatelia", takmer odstránili, je náš imunitný systém ochudobnený, nevyvíja sa dobre - a to už od detstva, kedy by mal týchto podnetov dostávať čo najviac. A preto vznikajú rôzne autoimunitné ochorenia ako napríklad Crohnova choroba alebo roztrúsená skleróza a tiež stúpa počet alergikov.
To je teória, alebo už je potvrdené, že to tak je?
Je to teória, ktorá už je ale z väčšej časti potvrdená.
Ako sa prišlo na to, že tieto choroby súvisia práve s úbytkom parazitov v našom tele?
Zrovnali sa dve mapy: vyspelý svet, ktorý má vysokú úroveň hygieny a nižší výskyt týchto organizmov, a rozvojový svet, kde je naopak hygiena nízka a parazitov je tam viac. S úbytkom črevných organizmov sa objavuje nárast autoimunitných ochorení a alergií. Tieto teórie vznikali už v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Na prelome storočí sa začalo uvažovať o tom, že v tom hrajú úlohu nielen vnútorné organizmy, ale aj takzvané environmentálne organizmy v okolitom prostredí, teda rôzne mikroskopické organizmy, najčastejšie baktérie. Zistilo sa tiež, že u chorých ľudí je diverzita črevného mikrobiomu oveľa menšia ako u zdra...
Zostáva vám 85% na dočítanie.