Nie všetky insekticídy sú vytvorené rovnako. Niektoré degradujú nervový systém, zatiaľ čo iné útočia na exoskeleton. Ale mnoho hmyzu, vrátane švábov, si vyvinulo rezistenciu na aspoň jeden z najčastejšie používaných insekticídov. A pretože šváby žijú len asi 100 dní, táto rezistencia sa môže vyvíjať rýchlo, pričom gény z najodolnejších švábov prechádzajú na ďalšiu generáciu.
Na testovanie odporu u nemeckých švábov, výskumníci vystavili tri rôzne kolónie v niekoľkých bytových domoch v Indiane a Illinois v priebehu 6 mesiacov. Populácie boli testované na úroveň ich rezistencie na tri rôzne insekticídy: abamektín, kyselinu boritú a tiametoxám.
Jeden test použil všetky tri pesticídy, jeden po druhom, 3 mesiace pred opakovaním cyklu. V ďalšo teste výskumníci používali zmes insekticídov počas celých 6 mesiacov. V konečnom scenári testovania sa použila len jedna chemikália, na ktorú mala vybraná populácia po celý čas nízku odolnosť.
Nezávisle od rôznych spôsobov testovania sa veľkosť väčšiny populácií švábov časom neznížila, uviedli vedci v Scientific Reports. To platilo aj vtedy, keď vedci použili viacero insekticídov naraz. To naznačuje, že šváby sa rýchlo vyvíjajú voči všetkým trom chemikáliám, ktoré boli testované. Vedci zistili, že jeden druh liečby - abamectínová gélová návnada - by mohol zničiť časť kolónie - ak by šváby mali nízku úroveň rezistencie. Ako si šváby vyvíjajú rezistenciu, je bez ďalšieho genetického testovania nejasné.