Variant nazvaný VB má v sebe 3,5 až 5,5-krát vyššiu vírusovú nálož, je ľahšie prenosný a môže napáchať väčšie škody v imunitnom systéme nakazeného. Podľa odborníkov ale novoobjavený variant vírusu nepredstavuje výraznejšie zdravotné riziko.
Odborníci z Oxfordskej univerzity svoje závery zverejnili v článku pre časopis Science. Variantu VB vedci prvýkrát identifikovali vďaka dlhodobému monitorovaniu vzoriek v rámci projektu Beehive.
V 15 zo 17 prípadov vzorky pochádzali z Holandska. Potom sa preto zamerali práve na vzorky holandských pacientov a našli ďalších 92 infikovaných s variantom VB. Podľa nich sa v krajine šírila najmä v 80. a 90. rokoch minulého storočia, od roku 2010 postupuje variant pomalšie.
Autori štúdie uvádzajú, že variant VB nepredstavuje žiadne výraznejšie zdravotné riziko najmä pre tých pacientov, ktorí podstupujú liečbu. Po nasadení liekov sú u nich problémy spojené s diagnózou nákazy vírusom HIV podobné ako pri iných variantoch vírusu.
Jeden z členov výskumného tímu Christophe Fraser preto upozorňuje, že ľudia ohrození infekciou vírusom HIV musia mať prístup k testom, ktoré umožnia včasnú diagnózu a liečbu.
„Tým sa skráti čas, počas ktorého môže HIV poškodiť imunitný systém a poškodiť zdravie,“ povedal Fraser.
Agentúra DPA oslovila nemeckých odborníkov na chorobu AIDS, podľa ktorých novo objavený variant nepredstavuje riziko rýchlejšieho šírenia. Počet prípadov je totiž obmedzený a čas ukázal, že variant nebezpečný nie je.
„Výsledky sú štatisticky relevantné, ale vo väčšom epidemiologickom kontexte podružné,“ povedal virológ Maximilian Münchhoff z univerzity v Mníchove.