„Ak sa pozriete na literatúru o koronavírusoch, epidemiológovia vedeli, že k tomu mohlo dôjsť od roku 2015, možno ešte skôr,“ uviedla pre Business Insider epidemiologička Tara Smithová z Kent State University.
Tí istí odborníci tvrdia, že nejde o to, či ďalšia pandémia zametie so svetom, ale kedy. Znamená to, že veľká časť sveta bude opäť v karanténach a hrozí opätovné prekročenie kapacity nemocníc?
„Chcem si myslieť, že sa z tohto poučíme, a nebude sa to opakovať,“ povedala Meghan Mayová, mikrobiologička z University of New England.
Pomohlo by zrušenie trhov?
Koronavírusy, ktoré majú najzávažnejší vplyv na ľudí, SARS-1 a MERS - koronavírus s 35 percentnou úmrtnosťou – sa prenášajú prostredníctvom medzidruhového kontaktu, keď sa ľudia infikujú od iného druhu. Dôkazy ukazujú, že MERS sa pravdepodobne šíri na človeka prostredníctvom úzkeho kontaktu s ťavami.
Odborník na voľne žijúce živočíchy Steven Osofsky z Cornell University, zdôraznil, že obchod, spotreba a zmes voľne žijúcich zvierat z trhov na celom svete môžu uľahčiť šírenie chorôb kontaktom s ľuďmi.
Opísal, ako sa všetky druhy voľne žijúcich živočíchov, ktoré sú zvyčajne oddelené kontinentmi, objavujú na miestnych trhoch v Ázii. „Ak ste vírus a prežívate šírenie, nemohli ste si vytvoriť dokonalejší systém na napomáhanie k ďalšej pandémii.“
Aby sa znížilo riziko budúcich ohnísk, Osofsky odporučil postup na zrušenie týchto trhov, to sa ale ukazuje ako kultúrne aj ekonomicky náročné.
Je teda potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je to realizovateľné riešenie, ktoré môže zabrániť ďalšej globálnej pandémii.
Zatiaľ je podľa prehľadu o koronavírusoch uverejnenom v roku 2013 pravdepodobné, že riziko prenesenia nových koronavírusov do populácií ľudí a zvierat zostáva vysoké.
Poučenie do budúcnosti
To, že sa ľudia a zvieratá ocitnú v tesnej blízkosti, neznamená, že budú nevyhnutne zdieľať vírusy. „Vírus musí mať zodpovedajúci „kľúč“, ktorý vyhovuje „zámku“ ľudskej bunky, aby sa dostal dovnútra,“ uviedla Mayová.
Vedecký článok zo začiatku roka 2016 poukazuje na to, že koronavírusy izolované z netopierov predstavujú pre človeka významnú hrozbu a sú schopné priameho prenosu.
Smithová dodala, že neexistuje dôvod, prečo by svet nemohol byť lepšie pripravený na ďalšiu pandémiu, bez ohľadu na typ patogénu. „Vidíme nedostatok ochranných prostriedkov a ventilátorov. Pred týmto sme už dvadsať a viac rokov varovali.“
Povedala, že napríklad Južná Kórea sa poučila z prepuknutia MERSu v roku 2015 a bola teraz lepšie pripravená na testovanie a sledovanie prípadov.