„Úvaha o tom, že by som sa cielene nakazil koronavírusom, mi samozrejme hlavou prebehla. Ale už pred troma týždňami som si myslel, že som nakazený,“ hovorí pre iDNES.cz profesor Parazitologického ústavu Biologického centra Akadémie vied. „Išiel som totiž v aute s človekom, ktorý bol nakazený a už mal zrejme príznaky.“
Zámerne sa nakaziť? To odmietam
„Vrátil sa z konferencie v Španielsku,“ vysvetľuje Lukeš. „Že by som mohol byť chorý, som si myslel zhruba štyri dni, ale preukázal sa opak. Takže je vidieť, že aj keď sme boli v blízkom kontakte, vírus nie je všemocný.“
Zámerná nákaza ale podľa neho neprichádzala do úvahy. „Žijem v jednom dome so svojou 85-ročnou mamičkou. Pokus na mojom tele by tak mal následky pre moje okolie, čo si v tejto chvíli nemôžem dovoliť. Navyše by som bol kvôli tomu v izolácii, chcem v túto dobu fungovať. Inak by som sa vírusu nebál, ale teraz nie je o čo stáť.“
„Zdravý mladý človek by sa ale báť nemal,“ nadväzuje Julius Lukeš. „Ak si prejde chorobou, bude mať v tele protilátky. Podľa údajov, ktoré máme k dispozícii, by mal byť voči infekcii odolný po dobu najmenej dvoch rokov. To je ale veľmi krátka doba. Skôr by som očakával, že protilátky vydržia v tele omnoho dlhšie. Pre cestovanie alebo voľnejší pohyb to zmysel dáva, ale vzhľadom na riziko prenosu na menej odolné ľudí aj vzhľadom k možnej záťaži nášho zdravotníckeho systému zámerné nakazenie neodporúčam.“
Je to "čínsky vírus", Trump má pravdu
„Tento vírus by nikdy nemohol mať svoj počiatok v Európe,“ myslí si Lukeš. „Je jednoducho z Číny. A taká tá prehnaná vďačnosť Číne za to, že nám pošle pár predražených lietadiel s mizerným obsahom, to sa mi nepáči. Čína nám poslala do Európy tento vírus. Podobné infekcie jednoducho vznikajú, keď sa jedia divoké zvieratá, netopiere, šupinavce.“
„Číňania jedia všetko, čo lieta, okrem lietadiel, a všetko, čo je pod zemou, okrem metra,“ glosuje Lukeš. „Už som videl nové nahrávky z čínskych trhov, kde sa predávajú netopiere. Toto je dvojaký problém. Predovšetkým sa zabíjajú vzácne zvieratá a následne sa giganticky zvyšuje riziko prenosu vírusov z týchto zvierat na človeka. Platí, čo povedal Donald Trump: Je to čínsky vírus. A ľudia, ktorí za to Trumpa obviňujú z rasizmu, sú idioti.“
Kolektívna imunita sovietskych satelitov
Podľa Lukeša je možné, že východná Európa by mohla byť voči koronavírusu odolnejšia vďaka kedysi povinnému očkovaniu proti tuberkulóze. „Môže to byť odrazom paradoxu socialistického zdravotníctva, ktoré bolo na rozdiel od zvyšku spoločnosti relatívne kvalitné a držalo veľmi silné pokrytie očkovaním populácie.“
„Používala sa tu vakcína Calmette-Guerin, čo boli dvaja vedci z Pasteurova ústavu,“ vysvetľuje Julius Lukeš. „Ich vakcína sa tu používala od šesťdesiatych rokov až do roku 2010. Všeobecne platí, že vakcinácia je dobrá vec. Akékoľvek jej spochybňovanie touto epidémiou podľa mňa skončilo. Obavy mamičiek z toho, že by ich deti mohli byť kvôli očkovaniu autistické, sú nepodložené, kontaminovali tunajšie prostredie a rozvoľnili preinfikovanosť populácie.“
„Imunologická pamäť je veľmi dlhá,“ je presvedčený Lukeš. „Deti sa očkujú a zostávajú v mnohých prípadoch imúnne po celý život. Každá vakcína zdvihne vašu imunitnú reakciu, teda imunita sa posilní. Môže teda platiť, že kolektívne posilnená imunita týmito vakcínami, ktoré sa podávali vo východnom bloku, bude mať pozitívny efekt. Veľmi zaujímavé v tomto smere je porovnanie bývalého východného a západného Nemecka.“
Premorenie Česka? Radšej nie
Julius Lukeš sa vyjadril aj k aktuálnej diskusii o možnom riadenom premorení odolnej časti českej populácie, ktorú vyvolal epidemiológ Prymula. „Je mi sympatické, že Roman Prymula je schopný zmeniť názor. Každá krajina to rieši inak. Bol by som ale skôr zástancom konzervatívnejšieho poňatia, epidémiu by som nespúšťal.“
„Navyše tú výhodu, ktorú Česká republika má, teda že má priebeh infekcie pod kontrolou, hygienici sú schopní trasovať, počet prípadov narastá pomaly, máme len niekoľko ohnísk, kam môžeme zamieriť pozornosť, by sme nemali pustiť.“
„Vracať sa k príkladu Veľkej Británie, ktorý už navyše tamojšia vláda opustila, neuprednostňujem,“ varuje Lukeš. „Bol by som pre širšiu diskusiu. O tom by nemal rozhodovať jediný človek, aj keď je veľmi kompetentný.“
Julius Lukeš sa zamyslel aj nad tým, koľko je v Česku skutočne nakazených ľudí. "Optimistické názory tvrdia, že by ich mohlo byť dva až trikrát viac, než uvádzajú oficiálne štatistiky. Pesimisti tvrdia, že takých ľudí je až desaťkrát viac. Za pol roka zistíme, kto mal pravdu. "
„Na tej infekcii je najprekvapivejšia rýchlosť jej šírenia,“ hovorí parazitológ. „Oproti iným vírusovým infekciám sa to líši. Oproti ebole, ale aj iným infekciám napríklad v Afrike, je prenos koronavírusu naozaj diabolský. Mnoho ľudí nemá príznaky, z Číny poznáme prípady, kedy sa ľudia nakazili na naozaj veľkú vzdialenosť. Toto ma šokovalo. Niečo takto explozívne som neočakával.“