Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 12:32

Česi sa chystajú zmierňovať opatrenia. Minister hovorí o riadenom premorení populácie

Predajne v Česku budú musieť vpúšťať málo zákazníkov, aby sa netvorili rady, dezinfikovať a zamestnancom merať každý deň teplotu.

Ak sa situácia do stredy nezmení, bude sa dať podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha obmedzenia prijaté kvôli koronavírusu zmierniť. Mohli by sa otvoriť niektoré predajne, napríklad stavebniny alebo papiernictva. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii. Postupne sa podľa neho populácia vírusom premorí, nesmie to byť však nekontrolované.

"Opatrenia nesmú byť zavedené na pol roka či na rok. Nie sme schopní v zovretých podmienkach karantény vydržať ďalšie mesiace. Zároveň s tým musí ísť chytrá karanténa," povedal český minister.

Predajne podľa neho budú musieť vpúšťať málo zákazníkov, aby sa netvorili rady, dezinfikovať a zamestnancom merať každý deň teplotu. Otvoriť by sa mali tiež športoviská pre individuálne športy. Veľké akcie budú v Česku bezpochyby jedno z posledných zrušených opatrení, dodal.

Nikto podľa neho nemôže čakať, že počas mesiaca sa všetko vráti do normálu. "Po otvorení obchodov bude asi 14 dní na vyhodnotenie, potom by mohli prísť ďalšie kroky," povedal minister s tým, že zrejme medzi nimi vždy bude dvojtýždňový odstup.

"Bude dochádzať aj k určitému premorovaniu populácie. Cieľom je pokúsiť sa riadiť premorovanie tak, aby nedochádzalo k nekontrolovanému šíreniu," povedal Vojtěch. Naďalej budú v platnosti podľa neho striktné obmedzenia pre ochranu rizikových skupín, najmä seniorov.

Česko aktuálne hlási 4 591 infikovaných ľudí. 96 z nich sa uzdravilo, 72 chorobe podľahlo.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.