S touto hypotézou prišli vedci z USA a Indie, ktorí skúmali rozdiely v dobe zotavenia niekoľkých desiatok infikovaných pacientov v indickom Bombaji. Predbežné výsledky svojej štúdie zverejnili na serveri MedRxiv.
Vo vaječníkoch sa nevyskytuje
Výskumný tím zistil, že mužom trvá v priemere o dva dni dlhšie, než sa ich telo vírusu SARS-CoV-2 dokáže zbaviť.
Vírus k napadnutiu bunky využíva ako receptor enzým angiotenzín konvertázu (ACE2), ktorý sa hojne vyskytuje v pľúcach, tráviacom trakte a v srdci a práve tieto tkanivá sú voči napadnutiu koronavírusu najzraniteľnejšie.
U mužov však existuje pre vírus ešte jedno miesto, kde sa ACE2 nachádza, a to sú semenníky. Vo vaječníkoch sa naopak tento enzým nevyskytuje.
Štatistiky v mnohých krajinách sveta ukazujú, že zatiaľ čo nákaza koronavírusu postihuje zhruba rovnako mužov aj ženy, závažné komplikácie sa vyskytujú v oveľa vyššej miere u mužov.
Odborníci zatiaľ nedokážu tento jav vysvetliť, hovorí sa však o tom, že muži môžu mať závažnejší priebeh choroby napríklad kvôli tomu, že sa medzi nimi vyskytuje väčšie množstvo fajčiarov ako medzi ženami. Niektorí odborníci zmieňujú aj možný ochranný vplyv hormónov.
Potrebný ďalší výskum
Hypotéza týkajúca sa dlhého prežívania koronavírusu v semenníkoch podľa niektorých odborníkov ale bez ďalšieho skúmania neobstojí.
„Proteín ACE2 síce pomáha vírusu dostať sa do bunky, tomuto procesu napomáhajú ale aj iné proteíny,“ uviedol britský endokrinológ Rod Mitchell z univerzity v Edinburghu.
„Keby hypotéza bola pravdivá, tak by sme museli pozorovať klinické príznaky ako napríklad zápal semenníkov, čo sa ale doposiaľ vo väčšej miere nedeje,“ komentoval štúdiu jeho kolega Paolo Madeddu z univerzity v Bristole.
Napríklad v Británii umierajú na koronavírus muži až dvakrát častejšie ako ženy.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19